13.06.2018 | 11:08

Початок роботи на новій посаді - унікальний та непростий досвід для кожної людини. Новачок входить у незнайоме робоче середовище, спостерігає за роботою нових колег, їх навичками та взаємодією, намагається дізнатися якомога більше, але спочатку не усвідомлює, що є найважливішим на новій роботі.

Для того, щоб новий співробітник якнайшвидше став цінним фахівцем та розпочав вносити свій вагомий вклад у загальну діяльність, зацікавлені роботодавці втілюють різні ефективні програми адаптації. Загалом поняття «адаптація» визначають як процес ознайомлення співробітника з діяльністю установи та зміна його поведінки у відповідності до вимог оточення. Ключовим у процесі адаптації новоприйнятих спеціалістів є вступне навчання.

Саме з метою адаптації нових працівників фахівці відділу організації профорієнтації Дніпропетровського обласного центру зайнятості постійно проводять навчання новоприйнятих спеціалістів з профорієнтації базових центрів зайнятості регіону. Таке навчання сприяє підвищенню якості надання профорієнтаційних послуг та допомагає розвинути у нового спеціаліста позитивне ставлення до роботи та задоволеність своїм внеском у загальну справу.

Так, протягом травня – червня 2018 року навчання проходили новоприйняті фахівці з профорієнтації Дніпровського та Кам’янського міських центрів зайнятості та Дніпровської районної філії Дніпропетровського ОЦЗ.

Програмою навчання новоприйнятих спеціалістів передбачено ряд занять, під час яких фахівці дізнаються про основні складові профорієнтаційної роботи в службі зайнятості, особливості профорієнтаційної роботи з учнями загальноосвітніх шкіл, їх батьками та педагогами, навчаються проводити інформаційні та консультаційні групові заходи, вивчають особливості індивідуальної профконсультаційної роботи, в тому числі із застосуванням психодіагностичного тестування. Навчання побудоване таким чином, що кожне заняття є практичним. Фахівці відвідують семінари та профорієнтаційні уроки своїх більш досвідчених колег, де мають можливість ознайомитись з різними стилями проведення заходів та різними підходами до викладання теоретичного матеріалу. Багато уваги приділяється індивідуальній профконсультаційній роботі з клієнтами, вивченню методик професійної діагностики.

На підсумковому занятті, що відбулось 12 червня 2018 року у приміщені обласного центру зайнятості, заступник директора Дніпропетровського ОЦЗ Раїса Малоіваненко розповіла про основні пріоритети профорієнтаційної роботи в Службі зайнятості та наголосила на важливості індивідуального підходу до кожного клієнта.

Начальник відділу організації профорієнтації обласного центру зайнятості Ганна Коренькова звернула увагу фахівців на особливості профорієнтаційної роботи з різними категоріями клієнтів служби зайнятості.

На останньому занятті нові профконсультанти разом із своїми колегами – фахівцями з профорієнтації Дніпропетровського обласного центру зайнятості – підводили підсумки проведеної роботи, ділилися своїми враженнями, розповідали про власні досягнення та складності під час навчання.

У нових спеціалістів було багато запитань до більш досвідчених колег щодо конкретних робочих моментів, стосовно яких виникали складнощі. Підсумкове заняття виявилось продуктивним для всіх учасників, і дало поштовх для саморозвитку та самовдосконалення.