18.06.2018 | 16:26

Важливе завдання в умовах децентралізації - сформувати інтегровану систему соціальних послуг. Тож із цією метою необхідно вивчити реальний стан справ із соціального захисту безпосередньо на прикладі практик окремих об’єднаних територіальних громад.

З 13 по 15 червня 2018 року на Дніпропетровщині пройшов семінар-нарада «Формування інтегрованої системи соціальних послуг в умовах децентралізації: сучасна практика та перспективи», ініційований Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Міністерством соціальної політики України. Захід пройшов за участю представників Світового банку, ЮНІСЕФ, Міністерства соціальної політики України, Дніпропетровської ОДА, директорів територіальних центрів та голів ОТГ, Державної служби зайнятості (Центральний апарат), Дніпропетровського обласного центру зайнятості, міжнародних організацій та громадськості. Основна мета – напрацювання шляхів ефективної діяльності новостворених об’єднаних територіальних громад у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей в умовах децентралізації.

Першого дня делегація Мінсоцполітики ознайомилась з досвідом організації соціального захисту населення та захисту прав дітей у Слобожанській селищній ОТГ. Головна тема зустрічі – важливість вивчення соціальних потреб людей та запровадження нових соціальних послуг для різних категорій населення, які потребують соціального захисту. Мова йшла про актуальні питання впровадження інтегрованої системи соціального захисту населення в умовах децентралізації, необхідність ведення кейс-менеджменту в системі надання соціальних послуг та інноваційний підхід до надання соціальних послуг незахищеним верствам населення.

14-15 червня 2018 року відбулися пленарні засіданні та панельні дискусії (практичні заняття) з актуальних питань організації роботи у сфері соціального захисту в ОТГ та надання соцпослуг різним категоріям населення. В обговоренні взяли участь заступник міністра соцполітики з європейської інтеграції Олександра Чуркіна, перший заступник голови ОДА Олег Кужман, гендиректор Директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Віталій Музиченко, керівник проектів соціальної політики ЮНІСЕФ Наталія Бородчук, консультант Групи управління проектом Світового банку "Модернізація системи соціальної підтримки населення України Наталія Зінкевич, директор Департаменту захисту прав дітей Мінсоцполітики Руслан Колбаса, начальник Управління інтегрованих соціальних послуг Мінсоцполітики Ірина Пінчук, консультант Мінсоцполітики Проекту Світового банку Марина Лазебна, директор Департаменту Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера, начальник Управління Державної служби зайнятості (Центральний апарат) Любов Бершадська, заступник директора Дніпропетровського ОЦЗ Раїса Малоіваненко, представники громадськості.

Під час наради розглянуто алгоритм роботи об’єднаних територіальних громад з іншими органами місцевої влади та соціальними установами, що надають соціальні послуги.

Спікери говорили про важливість розвитку соціальних послуг для сімей з дітьми та їх доступність, адміністрування надання послуг з соціальної підтримки, організацію прийому громадян, роль та послуги служби зайнятості зайнятості, контролю за дотриманням законодавства про працю та зайнятість,  розвитку молодіжної політики, соціальної підтримки осіб з інвалідністю, особливості планування, фінансування та бюджетування соціального сектору.

«Основним завданням реформування системи надання соціальних послуг в умовах децентралізації влади є наближення таких послуг до жителів ОТГ, які опинились в складних життєвих обставинах, а також збільшення обсягу соціальних послуг, що надаються на рівні територіальної громади, у тому числі превентивного характеру», - наголосив перший заступник голови ОДА О.Кужман.

У свою чергу, начальник Управління Державної служби зайнятості (ЦА) Любов Бершадська розповіла про роль служби зайнятості у формуванні та розвитку ОТГ.

«Служба зайнятості – сервісна установа, яка виконує вкрай важливу соціальну функцію, допомагаючи людям. В умовах децентралізації влади першорядним завданням служби зайнятості залишається забезпечення тісної та результативної співпраці з ОТГ. Ми вивчаємо та забезпечуємо потреби місцевих ринків праці у робочій силі, оперативно реагуємо на виклики, спричинені економічними процесами на новій територіальній основі. Працюючи в ОТГ, служба зайнятості пропонує роботодавцям широкий спектр послуг щодо підбору персоналу, не зупиняється на традиційних формах роботи, а впроваджує нові механізми самопрезентації та забезпечення відповідними фахівцями. Служба зайнятості сприяє створенню нових робочих місць через відшкодування роботодавцям витрат в розмірі єдиного соціального внеску за працевлаштування зареєстрованих безробітних громадян на новостворені робочі місця, організацію громадських та інших робіт тимчасового характеру, розвитку підприємницької ініціативи серед членів ОТГ», - акцентувала вона.

За результатами роботи відбулося ряд дискусій на актуальні теми соціальної сфери.

Визначені перспективи розвитку об’єднаних територіальних громад у даному напрямку, пріоритетні завдання та проблеми соціальної сфери, які потребують подальшого вирішення.