10.10.2018 | 15:00

В рамках українсько-німецького проекту партнерства з розвитку соціального діалогу, що реалізується Федерацією організації роботодавців Дніпропетровщини та німецькою організацією роботодавців NORDMETALL, за підтримки Дніпропетровської обласної ради, 9 жовтня 2018 року, у форматі круглого столу, відбувся Форум «Соціальний діалог на регіональному рівні».

Учасниками були голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов, голова Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини Віктор Сергєєв, керівник проекту Генрі Циммерман, керівник представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Беларусі Марсель Рьотіг, генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина Вольфганг Мьосінгер, заступник директора департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Антон Демура, директор Дніпропетровського обласного центру зайнятості Вікторія Кузнецова, директор навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Дніпропетровській області Віктор Василиненко, керівники промислових підприємств регіону, які активно використовують підготовку фахівців за дуальним навчанням та ті, що дали згоду на впровадження елементів дуальної освіти для конкретних робітничих професій у 2018-2019 навчальному році.

В рамках Форуму пройшла дискусійна панель, присвячена відповідальності сторін соціального діалогу з розвитку професійної освіти з впровадженням елементів дуального навчання, соціальному діалогу в трудових відносинах на рівні підприємств – членів Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини, реалізації Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти.

За словами голови обласної ради Гліба Пригунова, сьогодні одним з важливих питань для України і області, зокрема, є нестача кваліфікованих технічних працівників і затребуваних роботодавцями спеціалістів. Одним із способів забезпечення цих умов є запровадження дуальної освіти, головні принципи якої – навчання технічних спеціалістів на замовлення роботодавця. «За системою дуальної освіти ми в цілому зможемо налагодити діалог ПТУ та роботодавців. Таким чином область отримуватиме саме тих спеціалістів, які затребувані. Роботодавці «замовляють» їх у ПТУ, оплачують навчання, а молоді кадри вже матимуть гарантоване місце роботи!», — зазначив Г.О. Пригунов.

Практикою функціонування навчання за дуальною системою у ПТНЗ області та готовністю відкриття нових місць для навчання в будь-яких сферах дуальної освіти поділився В.М. Василиненко. «Стратегічна мета нової моделі професійного навчання для області – підвищення доступності якісної освіти, що відповідає вимогам інноваційного розвитку економіки регіону, сучасним потребам суспільства, посилює зв'язок між профорієнтацією, підготовкою та працевлаштуванням», - сказав він. 

Про принципи впровадження дуальної освіти відповідно до особливостей сучасного ринку праці Дніпропетровського регіону, ефективність підготовки кадрів до потреб економіки розповів А.Л. Демура. «Дуальна модель освіти по забезпеченню професійними кадрами економіки регіону - це синергія інтересів бізнесу, майбутнього фахівця і держави, абсолютно новий рівень трибічного партнерства», - наголосив він.

У свою чергу, керівники промислових підприємств регіону, які активно використовують підготовку фахівців за дуальною формою, розповіли про особливості запровадження такого навчання та поділились вже наявним досвідом роботи у цьому напрямку. Зокрема, представник регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» розповів про спільну роботу зі службою зайнятості щодо активізації та запровадження ефективних форм профорієнтаційної роботи, підвищення престижу робітничих професій, у яких є потреба на підприємстві.

За словами В.В. Сергєєва, завдяки дуальній системі навчання з'являється можливість реальної ефективності навчання для задоволення конкретних потреб виробництва. При прийомі на роботу випускників учбових закладів представників бізнесу цікавить не стільки формат «знань», скільки їх готовність до здійснення професійної діяльності.

У свою чергу, Вікторія Кузнецова інформувала про досвід Дніпропетровської обласної служби зайнятості з організації професійного навчання безробітних з елементами дуальної освіти. «З вересня 2017 року службою зайнятості впроваджується практика організації такого навчання. Досвід дієвої співпраці з такими підприємствами регіону, як: ТОВ «Астра», Філії АСК «Укррічфлот» «Дніпропетровський річковий порт», ТОВ «ТАКТ», ПАТ «Дніпропетровський меблевий комбінат», підтверджується цифрами: 53 безробітних, у т.ч. 9 учасників АТО, пройшли навчання та працевлаштувалися на підприємства. Найближчим часом планується організувати навчання з використанням елементів дуальної форми для ТОВ «Тритон» та Балівського заводу залізобетонних конструкцій з метою отримання працівниками нових компетенцій», - наголосила директор ОЦЗ В.П Кузнецова.

За підсумками круглого столу його учасники підписали Декларацію партнерів про співпрацю в області професійної освіти у Дніпропетровському регіоні.