02.01.2018 | 14:00

28 грудня 2017 року в режимі відеоконференції пройшла експертна зустріч «Нові стимулюючі інструменти активної політики зайнятості», яка відбулась під головуванням першого заступника Міністра соціальної політики України Ольги Крентовської.

У Київському офісі Мінсоцполітики разом з Ольгою Крентовською до обговорення були залучені представники провідних установ, які займаються питаннями зайнятості та її регулюванням: Європейського Фонду освіти, Проектного офісу Кабінету Міністрів України, Київського національного університету ім. Тараса Шевченко, Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи, Національної академії наук України та інші. Також в якості експертів до обговорення зазначеної тематики були залучені представники департаментів соціального захисту, економічного розвитку, освіти і науки облдержадміністрацій, регіональні представники Головного управління Держпраці, представники організацій роботодавців та представники служби зайнятості деяких регіонів України.

Від Дніпропетровської обласної служби зайнятості участь в обговоренні питання взяли директор центру зайнятості Вікторія Кузнецова, заступник директора Раїса Малоіваненко та начальники профільних відділів центру зайнятості.

«В умовах зниження рівня зайнятості в Україні на 2 млн. осіб та зростання безробіття, ринок праці потребує посилення державного регулювання. А це можливо завдякирозширенню інструментарію та заходів стимулювання зайнятості для інтеграції різних категорій шукачів роботи і безробітних на ринку праці, зокрема молоді, учасників антитерористичної операції, довготривалих безробітних тощо, з акцентом на новітні інформаційні технології, зміну підходів у роботі з зареєстрованими безробітними, зокрема, щодо пошуку прийнятної роботи та посилення страхових принципів виплати допомоги по безробіттю», - зазначила Ольга Крентовська.

Реалізація цих завдань можлива шляхом законодавчих змін елементів державної політики зайнятості, повноважень відповідальних центральних органів виконавчої влади, підходів до роботи державної служби зайнятості з клієнтами, посилення відповідальності безробітних за власне працевлаштування, тобто необхідним є внесення змін до законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та інших законодавчих актів.

Філософія застосування та інструментарій активної політики зайнятості знайшли відображення в Проекті Закону України «Про активізацію пошуку роботи безробітних та шукачів роботи», обговорення якого також було проведено в рамках експертної зустрічі.

Також перший заступник Міністра соціальної політики презентувала нові механізми стимулювання роботодавців до працевлаштування безробітних, що відносяться до категорії соціально незахищених. Зокрема, діючу сьогодні норму щодо компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску передбачено замінити на відшкодування витрат на заробітну плату за працевлаштування безробітних квотних категорії (  осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, молоді, осіб з інвалідністю, осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, одиноких батьків). Такий механізм субсидованої зайнятості широко використовується в країнах Європейського Союзу – Австрії, Німеччині, Португалії та ін.) Передбачено запровадити механізм підтримки суб’єктів малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних (у тому числі, довготривалих) на нові робочі місця, насамперед у сільському господарстві, у розмірі фактичних витрат на оплату праці таких осіб.

Директор Дніпропетровського обласного центру зайнятості Вікторія Кузнецова надала узагальнюючу інформацію про ситуацію на ринку праці та поділилась досвідом з запровадження дуальної системи навчання у Дніпропетровському регіоні.

«Сприяння повній, продуктивній та вільно обраній зайнятості населення, досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості через запровадження низки регулюючих та стимулюючих механізмів активізації та прискорення процесу працевлаштування – є стратегічною ціллю Державної служби зайнятості. І ми всіляко підтримуємо новації, які сприяють її досягненню», - зазначила Вікторія Кузнецова.

Підводячи підсумки експертної зустрічі, Ольга Крентовська висловила впевненість у тому, що прийняття проекту Закону України «Про активізацію пошуку роботи безробітних та шукачів роботи» дасть змогу забезпечити більш гнучке регулювання ринку праці, підвищить зацікавленість роботодавців та безробітних у послугах державної служби зайнятості, принципово змінить підходи її роботи по відношенню до шукачів роботи, дозволить підвищити рівень працевлаштування безробітних та посилить соціальний діалог у процесі регулювання ринку праці.