28.03.2018 | 15:39

«Ким ти хочеш бути, коли виростеш?» Нам всім мабуть доводилось в дитинстві відповідати на це питання. Зараз наприкінці навчального року це питання як ніколи актуально!

28 березня 2018 року в ефірі обласного радіо, у передачі «Відкрита студія», фахівці відділу організації профорієнтації Дніпропетровського обласного центру зайнятості відповідали на питання щодо правильності вибору професійного шляху відповідно до вимог сучасного ринку праці та презентували «Поради старшокласникам щодо вибору професії».

Вибір професії – непросте завдання. Спеціалісти з профорієнтації наголошують, що обираючи професію бажано враховувати такі чинники: свої інтереси, здібності, ситуацію на ринку праці. На жаль, за статистичними даними кожен третій випускник школи вибирає професію стихійно, необґрунтовано.

  • Що робити, щоб цього не сталось?

Почнемо з найпростішого - складемо перелік того, що вам подобається робити, що ви умієте робити, особливо зверніть увагу на те, що добре виходить, за що хвалять батьки, друзі, інші люди.

  • Це обов’язково потрібно робити самому чи можна попросити про допомогу? Тому що іноді  складно оцінити себе об’єктивно.

Якщо складно зробити цей перелік самотужки, то можна попросити допомогти людей, які вас знають і яким ви довіряєте. Також можна звернутись до спеціаліста з профорієнтації центру зайнятості. Після того, як ви складете перелік власних умінь, потрібно дати відповідь на питання: де можна застосувати те, що ви умієте добре робити. В яких професіях ці вміння можуть стати у пригоді? Відповідь на ці питання допомагає визначитись з напрямом професійної діяльності.

  • А якщо молода людина склала перелік своїх умінь, але так і не змогла визначитись, в якій професійній сфері їх можна застосувати ?

Більш конкретно визначитись з тим, які професії  або групи професій їй можуть підійти за допомогою психодіагностичного тестування. Його можна пройти on-line на сайті Державної служби зайнятості. Для роз’яснення результатів бажано звернутись до спеціаліста з профорієнтації.

  • Ви казали, що при виборі професії потрібно звертати увагу чи потрібна ця професія суспільству. Як учень зможе дізнатись цю інформацію?

Для цього можна проаналізувати  пропозиції роботи на сайті Державної служби зайнятості або звернутися до найближчого центру зайнятості, в якому представлена інформація про те, представники яких професій на даний час потрібні.  Якщо попит на обрану вами професію виявиться незначним або взагалі відсутній, тоді необхідно продовжити пошуки і з’ясувати, в яких ще професіях можна реалізувати свої здібності

  • А чи можлива така ситуація: молода людина опановує професію у навчальному закладі декілька років, а поки вона вчиться, професія стане неактуальною?

Саме для того, щоб ознайомити учнівську молодь із сучасними тенденціями на вітчизняному та світовому ринках праці, фахівці з профорієнтації служби зайнятості проводять в старших класах профорієнтаційні заняття на тему «Професії майбутнього».

  • Визначившись з професією, де старшокласник може ознайомитись з інформацією щодо умінь та навичок, необхідних для побудови успішної кар’єри, та вимог, що пред’являють роботодавці до шукача роботи?

З вимогами роботодавців можна ознайомитись, аналізуючи вакансії на сайтах з працевлаштування. Потрібно уважно читати об’яву роботодавця, звертаючи увагу на очікування роботодавця щодо знань та вмінь претендентів.  Потім порівнюємо перелік особистісних і професійних якостей, що вимагаються роботодавцем з тими, які проявляються у вас вже зараз.

Дотримання певних правил та порад щодо професійного самовизначення – запорука успішної самореалізації сьогоднішніх школярів.