18.05.2018 | 15:27

В рамках проекту із надання Технічної допомоги з питань ринку праці 17 травня 2018 року у бізнес конференц-холі «INVERIA» Світовим банком проведено семінар для працівників Державної служби зайнятості.

На заході у фокус-групових дискусіях приймали участь керівний склад Державної служби зайнятості (ЦА), представники усіх обласних центрів зайнятості України. Дніпропетровську службу зайнятості представили начальник відділу статистики та прогнозування Римма Решетник та начальник відділу організації рекрутингу та партнерства у сфері зайнятості Олена Наровська.

Метою семінару було презентація учасникам результатів та методології опитування роботодавців.

Учасників семінару привітала заступник голови Державної служби зайнятості (ЦА) Юлія Жовтяк, яка акцентувала увагу на важливості отримання зворотного зв’язку від працівників державної служби зайнятості щодо результатів опитування шляхом роботи у групах.

Організатори заходу ознайомили учасників семінару з результатами пілотного етапу дослідження, який включав глибинні інтерв’ю та дискусії, що дало змогу створити та відредагувати анкету для використання під час опитування, оцінити час, виявити труднощі, з якими стикаються респонденти та інтерв’юери, розробити ефективну стратегію проведення опитування.

Фахівці Світового банку також презентували методологію проведення опитування учасникам семінару з практичними рекомендаціями щодо ефективної взаємодії з респондентами, що можуть бути використані під час проведення опитувань працівниками Державної служби зайнятості.

Під час заходу учасники поділилися своїми думками, виявили і позначили труднощі, що виникають в роботі з клієнтами, отримали зворотний зв'язок, проаналізували причини труднощів, розширили свої теоретичні уявлення, намітили шляхи подальшої роботи з клієнтами.

Підводячи підсумки роботи семінару член правління Фонду зі сторони роботодавців Ольга Тарасенко подякувала представникам Світового банку за співпрацю.

Представники Дніпропетровського обласного центру зайнятості набули знання та алгоритм впровадження методології дослідження ринку праці.