01.02.2019 | 15:38

Однією із ефективних сучасних профорієнтаційних форм роботи є клубна діяльність, організована на добровільних засадах з урахуванням інтересів та потреб школярів. Вона створює умови для розвитку творчих здібностей, спілкування, самовираження і самоствердження школярів. Організація клубних об’єднань сприяє формуванню у молодих людей професійних інтересів та позитивного ставлення до видів діяльності, які користуються попитом на ринку праці, підвищенню конкурентоспроможності на ринку праці, що сприятиме ефективному працевлаштуванню, розвитку підприємницької ініціативи, особистісному зростанню, формуванню здатності ефективно працювати, максимально використовувати у професійній діяльності власні потенційні можливості.

З цією метою спеціалісти Дніпропетровської обласної служби зайнятості започаткували роботу профорієнтаційних клубів «Порадник» та «Від ресурсу до мети», які створені на базі Верхньодніпровської та Широківської районних філій Дніпропетровського обласного центру зайнятості, учасниками яких є одна з найактивніших частин суспільства – школярі старших класів та випускники загальноосвітніх шкіл.

Кожний випускник навчального закладу, розмірковуючи над своїм майбутнім, перш за все вирішує, як реально оцінити свої можливості, здібності, інтереси, яку професію йому обрати. І в цей особливий період життя школярі потребують підтримки і кваліфікованої допомоги у їх професійному виборі.

Сила клубу в тому, що є можливість з кожним працювати індивідуально, аналізувати і показувати розвиток учасників. Учасники клубу мають можливість отримати потрібну інформацію, спілкуватись з однодумцями, успішно реалізовувати свої здібності та вміння.

Ресурсами клубів є методичні рекомендації та інформаційні матеріали служби зайнятості, підбірки розвивальних та тренінгових вправ. Відбувається постійна співпраця із соціальними партнерами.

До клубу «Порадник», який діє на базі Верхньодніпровської районної філії, входить 20 дітей 9 класу загальноосвітньої школи №3 міста Верхньодніпровськ, педагогічні працівники (класний керівник, психолог, соціальний педагог), батьки. Специфіка клубу в тому, що учасники клубу залишаються незмінними до закінчення 11 класу. В рамках діяльності клубу «Порадник» відбувається теоретичне та практичне знайомство учнів старших класів з різними професіями та правилами вибору майбутньої професії. А саме: учасники клубу розкривають для себе формулу вибору професії «Хочу-Можу-Треба», поняття здібностей та їх роль у правильному виборі професії, знайомляться з типами професій, професіограмами професій, у подальшому складають професіограми різних професій, беруть участь у майстер класах професій, професіографічних екскурсіях, проходять психодіагностичне тестування з метою вибору професії, в тому числі з використанням онлайн-платформи «Моя професія. Консультаційна мережа» з подальшою консультацією фахівця служби зайнятості. Протягом навчального року проведено 4 профорієнтаційні зустрічі.

У липні 2018 року на базі Широківської районної філії розпочав свою роботу клуб для учнівської молоді «Від ресурсу до мети». З моменту відкриття клубу було проведено 9 засідань для 156 учнів 9-11 класів Широківських ЗОШ № 1,2, Криворізьких ЗОШ № 101, 114. Засідання клубу проходять з використанням різних форм роботи: бесіди з елементами тренінгу, вікторини, зустрічі з представниками професій. Старшокласники відпрацьовують комунікативні навички, стилі міжособистісних стосунків, вчаться відповідальності за власне майбутнє. Учасникам клубу презентують «ТОП 10-ти найнебезпечніших професій сучасності», вони мають змогу безпосередньо поспілкуватися з представниками професій: журналіст, рятувальник, військовослужбовець, водій, поліцейський та інші.

Фахівці Широківської районної філії постійно проводять профорієнтаційні заходи з метою популяризації діяльності молодіжного клубу для учнів Благодатнівської, Новолатівської, Калинівської, Миролюбівської, Степівської, Андріївської, Олександрівської середніх загальноосвітніх навчальних закладів та шкіл Кривого Рогу. Проведено 17 таких заходів для 419 школярів. Для працівників освіти Широківської ОТГ та для батьків проведено презентацію роботи клубу.

На 2019 рік для учасників клубу заплановано проведення циклів «Топ 10-ти професій майбутнього», «Професії наших батьків», «Вони навчались у нашій школі», «Людина та її доля» (відомі люди Дніпропетровщини), професіографічнх екскурсій, конкурсу малюнків та фоторобіт «Робітнича професія», інтелектуальне заняття з елементами тренінгу «Я та моя ідеальна професія».

Отже, у молодих людей, які незабаром стануть абітурієнтами ВНЗ, є безліч можливостей підготуватися до вибору професійного майбутнього, зробити його максимально успішним і правильним. А профорієнтаційні клуби, підтримка та кваліфікована допомога фахівців служби зайнятості в них, допоможуть кожній молодій людині «засяяти» в обраній професії.