Агроном

Загальне поняття

Агроном - один з головних фахівців в галузі сільського господарства. Він досліджує умови, в яких знаходяться посіви, розсада і саджанці, визначає погодні умови, критерії тепла і вологи, способи обробки ґрунту, кількість добрив, що використовуються. Ці знання потрібні агроному, щоб визначити, чи правильно розвиваються рослини, чого не вистачає для нормального росту, збільшення врожаю. Основне завдання агронома - підвищення врожайності сільськогосподарських культур оптимальними і безпечними для екології способами.

Коротка історія

Слово «агроном» походить від грецьких слів «номос» (закон) і «агрос» (поле). Закони землеробства люди стали вивчати здавна. Першими агрономами були люди, які здогадалися перейти від стомлюючого пошуку і збирання диких рослин до їх вирощування. Це жителі Китаю, Індії, Давнього Риму та Єгипту. В численних історичних письмових джерелах, вік яких обчислюється тисячами років, є безліч записів з цінними відомостями про те, як правильно орати землю, сіяти зерно, вирощувати овочі і фрукти.

Місце роботи

За професією агронома себе можна реалізувати в фермерських господарствах, а також у великих сільськогосподарських комплексах, агрохолдингах. Є потреба в агрономах і в науково-дослідних інститутах, там вони займаються розробками в галузі селекції та створення нових сортів культур.

Характер роботи

Агроном - це одна з найважливіших людей в сільському господарстві, бо на ньому лежить як стратегічне планування робіт, так і щоденний контроль та керівництво на полях. Звичайно, справжнім агрономом може стати тільки людина, якій з дитинства привита любов до праці на землі. І потрібно мати на увазі, що це досить важка робота, адже доводиться працювати в будь-яких погодних умовах, багато ходити пішки, самому приймати участь у збиранні врожаю. Робочий день агронома в гарячу пору триває з раннього світанку і до темряви.

Агроном контролює весь цикл виробництва, від закупівлі насіння і підготовки ґрунту до сівби та зберігання зібраного врожаю. Тобто, агроному необхідно підготувати ґрунт до посіву і посадки сільськогосподарських культур, використовувати добрива для підвищення родючості, контролювати підготовку і зберігання насіння чи матеріалу для посадки, боротися зі шкідниками, сіяти, доглядати за культурами і приймати участь у зборі урожаю.

Крім роботи в полі, агроном відповідає за складання виробничих планів і звітної документації.

Необхідні знання та освіта

Програми навчання за напрямом «Агрономія» є в професійних коледжах та Вузах України. В його рамках вивчаються агрономія, захист і карантин рослин, садівництво і виноградарство, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, лісове господарство, садово-паркове господарство, водні біоресурси і аквакультура, агроінженерія.

В першу чергу агроном повинен мати хороші профільні знання, знати біологію та хімію, вміти розбиратися в видах ґрунтів, в природних процесах, етапах росту і розвитку рослин, знати принципи роботи сільськогосподарської техніки і сучасного виробництва, основи роботи в лабораторії.

Важливі якості та навички

В роботі агронома, крім виробничої, істотні творча і наукова складові. Агроном постійно стежить за природою, експериментує з рослинами. При цьому він виступає і організатором сільськогосподарських робіт, пов'язаних з обробкою ґрунту, посівом або висадкою в ґрунт розсади та саджанців, доглядом за рослинами і збиранням врожаю. Тобто він повинен бути хорошим управлінцем і вміти правильно організувати робочий процес.

Працівники, які прийняли обдумане рішення присвятити своє подальше життя агрономії, повинні обов'язково мати наступні якості:

- здатність до самостійного мислення та до своєчасного прийняття відповідальних рішень;

- володіти вмінням планувати і чітко прогнозувати численні етапи, пов'язані з сільськогосподарським виробництвом;

- мати неабиякі здібності організатора для ефективної роботи з людьми; мати гарну емоційну і фізичну витривалість;

- спостережливість.

Перспективи розвитку

Для того щоб стати успішною людиною та професіоналом, не варто нехтувати найменшою можливістю практичного навчання, участю у фахових виставках, семінарах, конференціях та постійно розширювати коло професійного спілкування під час навчання. Необхідно бути активними під час навчальних практик та націленими на працевлаштування вже з третього курсу.

Особливість працевлаштування обумовлена вимогою роботодавців наявності досвіду роботи мінімум одного року. Часто фахівці-початківці повинні після вузу проходити практичне навчання в якості помічника агронома. Додатково до зарплати агроном, як правило, отримує дохід в натуральній формі - продукцією сільгосппідприємства.

У сільських господарствах можливе кар'єрне зростання від старшого агронома до директора підприємства. У великих агрофірмах можна зайняти пост заступника керівника або керівника, в агрохолдингу - стати керівником напряму. Досить поширений варіант - вихід у фермерство та робота на себе. Ще один варіант - вузька спеціалізація, наприклад, на боротьбі з шкідниками або хворобами рослин. В цьому випадку можна обслуговувати кілька господарств. Не можна виключати суміжні напрямки - садово-паркове господарство, роботу в розплідниках декоративних рослин.