Швачка

Загальне поняття

Швачка – одна із стародавніх професій, яка докорінно змінилася в процесі науково-технічного прогресу. Необхідність у швейних послугах з’явилася ще тоді, коли людині вперше прийшла ідея захистити своє тіло яким-небудь одягом — в кам’яному столітті. Перші кравці з’явилися в Древній Греції в III ст. до н.е. і працювали вони у майстернях.

Коротка історія

Протягом тисячоліть швацькі роботи виконувались вручну. У 1755 році німець Карл Вейзенталь винайшов швейну машину, в якій використовувалась голка з вушком посередині. Вона копіювала принцип ручного утворення стібків. З тих пір швейні машини постійно удосконалювались. Сучасний костюм – це плід зусиль спеціалістів самих різних професій – художників-модельєрів, модельєрів-конструкторів, інженерів-технологів, а безпосереднім шиттям розроблених моделей займається швачка. Швачка досконало знає весь технологічний процес і грамотно його виконує із врахуванням всіх неповторних особливостей фігури замовника. Результатом праці швачки є одяг: жіночий, чоловічий, дитячий, зимовий, літній і демісезонний, верхній і легкий.

Місце роботи

Працюють швачки на швейних фабриках, у цехах текстильних підприємств, на фабриках індивідуального пошиття одягу, які розташовані практично в кожному регіоні країни.

На сьогодні професія швачки є актуальною і постійно затребувана на ринку праці.

Характер роботи

Праця за професією «швачка» носить індивідуальний характер із використанням бригадної або індивідуальної форм організації роботи.

Основу технологічної праці швачки становить виготовлення виробів із різноманітних тканин.

Процес пошиття здійснюється за допомогою універсальних і спеціальних швейних машин, обладнання для волого – теплової обробки (прасок і пресів) та швейного приладдя.

Необхідні знання та освіта

Спеціаліст за професією «Швачка» повинен знати види тканин, їх властивості щодо пошиття, способи їх обробки, технологію швейного виробництва. Методи та прийоми виконання операцій підготовки; види, призначення та правила експлуатації швейного устаткування; відомості про текстильні волокна, види та властивості швейних матеріалів; правила зображення деталей та вузлів виробів, моделей одягу; правила охорони праці; виробничі (експлуатаційні) інструкції

Повна або базова загальна середня освіта

Професійно-технічна освіта, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Швачка

Важливі якості та навички

Швачці необхідні хороша зорова координація та точність рухів. Швидка реакція. Високий ступінь рухливості й чутливості пальців і кистей рук. Гострий зір і чітке сприймання кольорів. Під час роботи найбільше навантаження припадає на зоровий, дотиковий та руховий органи.

Підвищені вимоги професія швачки ставить до стійкості уваги та просторового уявлення.

Для якісної роботи потрібні наочно-образне й логічне мислення, стійкий емоційний стан, сумлінність, працелюбність, старанність і розвинений естетичний смак.

Професія швачки фізично неважка, але людина, яка працює за цим фахом, має бути фізично витривалою. Акуратність, креатив, терпіння - важливі якості будь-швачки.

Перспективи розвитку

Щоби оволодіти тонкощами цієї професії, необхідні знання з анатомії та фізіології людини, математики, креслення, малювання, хімії, фізики та трудового навчання. У перспективі можна опанувати навички роботи кравця та закрійника.