Ринок праці не стоїть на місці. Сьогодні ми хочемо розповісти про РОБІТНИЧІ професії, які стали найбільш затребуваними у квітні 2020 року на ринку праці Дніпропетровського регіону.

У більшості вільні робочі місця, що пропонувались роботодавцями, зосереджено у містах Дніпро, Кам’янське, Кривий Ріг, Нікополь та Павлоград  (понад 71,7%).

Високий попит на медичних сестер, водіїв, слюсарів, електромонтерів, токарів, електрогазозварників та трактористів.

Розкажемо про них детальніше:

 

Медична сестра

Медична сестра – одна з найгуманніших професій, що існують на землі.

Перші медичні сестри працювали при церквах і їх називали сестрами милосердя, а саме слово «сестра» означало спорідненість не кровну, а духовну.

Вищою оцінкою професійного служіння медичної сестри є медаль імені Флоренс Найтінгейл, заснована Міжнародним комітетом Товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Цієї нагороди були удостоєні багато українських медичних сестер.

Сучасна медична сестра — це висококваліфікований спеціаліст, професіонал, помічник лікаря на всіх ділянках його роботи,. Це людина з широким світоглядом, що добре орієнтується не тільки в своїй професії, але і в проблемах охорони здоров’я і соціальній сфері в цілому.

Співчуття, милосердя, професійний сестринський догляд — основа професії медичної сестри. Вона є обличчям кожного лікувального закладу, саме вона перебуває поряд з хворими, підбадьорює їх та допомагає. Нині в нашій країні професія медичної сестри набуває нових висот, нового розвитку.

Якщо лікар обстежує хворого і призначає лікування, то медична сестра ці призначення виконує: робить уколи, ставить крапельниці, перев'язує рани, дає ліки за призначенням, перевіряє температуру. Також медична сестра готує хворих до лабораторного, рентгенологічного, ендоскопічного та ультразвукового обстеження. Складає добові меню та виписує порційні вимоги, годує тяжкохворих. Володіє прийомами реанімації, вміє надати допомогу при травматичному пошкодженні, кровотечі, отруєнні, механічній асфіксії, анафілактичному шоці, опіках, відмороженнях, алергічних станах та ін. Найчастіше медсестра спілкується з хворими навіть більше, ніж лікар. І від її вміння і залежить успіх лікування.

За фаховою спеціалізацією медичні сестри (медсестри) поділяються на палатну медичну сестру (нагляд за хворими і проведення лікувальних процедур), операційну медсестру (виконання розпоряджень і вказівок лікарів під час проведення операцій), дільничну медсестру (виконання розпоряджень дільничного лікаря-терапевта під час прийому хворих), процедурну медсестру (робить уколи, ставить крапельниці) та ін.

Для роботи медичною сестрою необхідна середня медична освіта. Її можна отримати в медичному училищі або коледжі. Багато спеціалізацій вимагають додаткової підготовки. Наприклад, для того, щоб лікувати людей в фізіотерапевтичному кабінеті, потрібно пройти спеціальне навчання роботі з усіма приладами.

Щоб збільшити шанси на успішне працевлаштування та ефективне виконання своїх обов’язків сестра медична повинна мати високу концентрацію уваги, гарну пам'ять, такі особистісні риси як: співчуття,  комунікабельність, уважність, спостережливість, зібраність, витривалість, відповідальність, врівноваженість, впевненість, акуратність, хороша координація рухів (особливо це важливо для операційних, процедурних, палатних медсестер). Медична сестра повинна постійно удосконалювати свій професійний рівень.

Також медична сестра готує хворих до лабораторного, рентгенологічного, ендоскопічного та ультразвукового обстеження. Складає добові меню та виписує порційні вимоги, годує тяжкохворих. Володіє прийомами реанімації, вміє надати допомогу при травматичному пошкодженні, кровотечі, отруєнні, механічній асфіксії, анафілактичному шоці, опіках, відмороженнях, алергічних станах та ін.. Постійно удосконалює свій професійний рівень.

Медсестри потрібні в лікарнях, поліклініках, пологових будинках, приватних клініках, дитячих установах, військових частинах і госпіталях, санаторіях та будинках відпочинку.

Професія медсестри в нашому суспільстві відноситься до категорії «жіночі професії». Безумовно, це не означає, що чоловік не може працювати медбратом. І в медичних установах працює немало сумлінних медбратів.

На сучасному етапі сестринська справа – це самостійна наука, яка має фундаментальну науково-дослідницьку обгрунтованість. Тому зараз докорінно змінилися вимоги до людини, що обирає професію медичної сестри. Висококваліфікована медична сестра повинна мати достатньо кваліфікації, знань, навичок, щоб здійснювати догляд, що відповідає потребам кожного пацієнта. Але милосердя і співчуття до чужого болю – залишаються найголовнішими якостями медсестри.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій медичної сестри – 34 одиниці. Заробітна плата становила 4723-8000 грн.

 

Водій

Професія водія є однією з найпоширеніших. Водій є практично в кожній організації і компанії. Залежно від специфіки посади, водії виконують різні функції: водії-експедитори, водії-кур'єри, водії-охоронці, таксисти, перевізники та ін.

Водій автотранспортних засобів – фахівець, який професійно управляє легковими і вантажними автомобілями всіх типів і марок, має посвідчення водія з відповідними відкритими категоріями.

Із зростанням кількості автомобілів, ускладненням їх конструкцій для підвищення їх надійності, довговічності, економічності і екологічності, підвищуються вимоги до рівня професійної підготовки водіїв.

Водій добре знає правила дорожнього руху, правила перевезення вантажів, пасажирів та багажу, правила техніки безпеки при обслуговуванні транспорту (робота з експлуатаційними матеріалами: паливом, електролітом, маслами, охолоджувальними рідинами).

Для водія автотранспортних засобів немає вікових обмежень, головне – відповідний стан здоров‘я. Складні умови діяльності водія автотранспортних засобів ставлять високі вимоги до стану його здоров‘я, особливо до зору, слуху, нервової системи. Водій повинен правильно розрізняти кольорові сигнали, швидко відновлювати зорову здатність після темряви і різкого освітлення. Водій весь робочий час проводить у малорухомій позі, його м‘язи навантажені нерівномірно, тому особам, які страждають захворюванням опорно-рухового апарату та ревматичними захворюваннями, небажано обирати дану професію.

Медичними протипоказаннями є захворювання, які супроводжуються непритомністю (епілепсія) і серцево-судинні захворювання.

У роботі водія величезне значення має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорогах. Високій рівень емоційної стійкості дає йому змогу діяти швидко, точно і правильно.

Професія водія вимагає наявність прав водіїв необхідної категорії. То ж професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі. Або отримати права в автошколі і скласти іспит в ДАІ. Також існують спеціальні курси підвищення кваліфікації і майстерності водія. Для роботи водієм дуже важливо мати досвід водіння, і чим більше – тим краще, а також знати дороги міста, в якому доведеться працювати.

Водії затребувані в кожній комерційній компанії. Також є спеціалізовані організації – служби таксі, перевізники, логістичні компанії, кур'єрські доставки і пасажирські перевезення.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій водія – 258 одиниць. Заробітна плата становила 4723-15738 грн.

 

Слюсар

Слюсар - робітник, який обробляє метали та інші матеріали ручним або механічним інструментом, а також складає, регулює, ремонтує машини та механізми.

Професія слюсаря широко розповсюджена та затребувана на всіх етапах виробництва: при експлуатації будь-якої техніки і супровідних технічних систем (електричних, сантехнічних, телекомунікаційних і ін.).

Виникла професія слюсаря у 1545 році, коли на території Німеччини з'явився перший слюсарний цех. Там працівників називали «Шлоссерами» від німецького слова «shlos» - замок.

Сучасна складна техніка висуває підвищені вимоги до кваліфікації слюсарів. Професій і спеціалізацій слюсарів налічується кілька сотень. Приведемо короткий перелік деяких:

- слюсар широкого профілю - найбільш близька до історичного поняття слюсар професія;

- слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики - фахівець з обслуговування та дрібного ремонту контрольно-вимірювальних приладів і автоматики. У його посадові обов'язки входить монтаж, налагодження та технічне обслуговування контрольно-вимірювальних приладів (КВП) і пристроїв автоматики;

- слюсар механоскладальних робіт - здійснює складання і налагодження машин і механізмів з деталей;

слюсар-інструментальник - фахівець з виготовлення та ремонту штампів, прес-форм (літформ), оснащення;

- автослюсар - фахівець з ремонту автомобілів;

- слюсар-сантехнік - фахівець з монтажу та обслуговування водопровідних комунікацій;

- слюсар аварійно-відбудовних робіт - спеціалізація на аварійно-відновлювальних роботах;

-слюсар-ремонтник - здійснює ремонт виробничого обладнання, необхідного для підтримки промислових-технічних процесів або побутових потреб та ін..

Відповідно до рівня кваліфікації слюсарю присвоюється розряд від першого до шостого.

Слюсар - це фахівець, який повинен вміти працювати як вручну, із застосуванням відповідних інструментів, так і різного типу верстатів. Йому необхідно добре розбиратися в тих механізмах, з якими він працює, знати логіку їх функціонування і властивості матеріалів, з яких вони виготовлені.

Наприклад, основний зміст роботи слюсаря-ремонтника полягає в огляді обладнання, яке підлягає ремонту; у виявленні несправностей; розбиранні вузлів та деталей; виготовленні ескізів тих деталей, що потрібно замінити; ремонті деталей, що вийшли з ладу; чищенні та змащуванні деталей та вузлів; перевірці роботи обладнання на холостому ходу.

Відомо, що робота слюсарем відрізняється підвищеним рівнем травматизму на виробництві, тому від працівників вимагається беззастережне дотримання норм техніки безпеки.

Слюсарю необхідно володіти такими якостями: технічний склад розуму; вміння працювати з технікою; витривалість; відмінно розвинений окомір і моторика пальців при розмітці, рубанні металу, нарізанні різьби, складанні вузлів. Також слюсарю потрібні просторова уява, конструкторський підхід, спостережливість та стресостійкість.

Отримати професію слюсаря можна в професійно-технічному навчальному закладі, в профільному коледжі або технікумі. За бажанням, є можливість продовжити подальше навчання у ВНЗ за фахом «механік», з метою пошуку вакансії з більш високою заробітною платою. З огляду на те, що робота слюсаря пов'язана з фізичною працею, з метою підвищення навичок можна влаштуватися в підходящу за профілем організацію на посаду учня. Така перспектива дозволить за невеликий термін заглибитися в суть робочого процесу і заробити досвід.

Професія слюсаря затребувана не тільки на виробництві, а й у багатьох організаціях, в залежності від профілю працівника. Кар'єрне зростання майстра передбачає підвищення кваліфікації та отриманням більш високих розрядів, і, як наслідок, збільшення заробітної плати. Найбільш досвідчені кадри з часом зможуть займати керівні посади.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій слюсаря – 222 одиниці. Заробітна плата становила 4723-15200 грн.

 

Електромонтер

Всі знають гасло: «Хай буде світло!». І воно буде завдяки ретельній роботі електромонтерів.

Електромонтер — фахівець, який працює в галузі електрики і електротехніки, займається монтажем, експлуатацією або ремонтом електрообладнання. Ця професія відноситься до категорії особливо небезпечних.

На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Затребувана їх майстерність і в побуті.

В чому ж полягають основні функції професіонала? Eлектромонтер обслуговує силові й освітлювальні установки, здійснює перевірку, розбирання і складання схем керування електроустаткуванням, підключення до електросистеми цеху нового обладнання, його перевірку, регулярний нагляд за його роботою. Він виявляє вузли, де виникло замикання, здійснює вимкнення цих вузлів із мережі, розбирання, заміну, складання і вмикання установки. Електромонтер здійснює діяльність як в приміщенні, так і поза ним.

Професія Електромонтера в нашому суспільстві відноситься до категорії «чоловічі професії». Безумовно, це не означає, що жінкам заборонено працювати електромонтером. Просто дана професія є фізично важкою для жінки, тому, її прийнято вважати переважно чоловічою.

При прийомі на роботу в першу чергу роботодавець звертає увагу на фізичну форму, витривалість майбутнього електромонтера. Ці якості необхідні в небезпечних умовах роботи (висота, робота на відкритому повітрі і в будь-який час доби).

Адже специфіка діяльності електромонтера вимагає гнучкості, хорошої координації рухів, навичок точної маніпуляції і спритності, твердості руки, стійкості кистей рук (низький тремор); уміння швидко орієнтуватися в навколишньому середовищі. Також професія електромонтера вимагає наявності хорошого зору, розвинених властивостей уваги, відчуттів і сприймання, логічності та аналітичності мислення.

Нерідкі в роботі фахівця цієї галузі позаштатні ситуації, де необхідно приймати швидкі та ефективні рішення.

Професію можна здобути в професійно-технічному училищі, коледжі, технікумі, а також на курсах. Щоб стати інженером-електриком, потрібно здобути вищу освіту.

Збільшення обсягу та складності робіт веде до підвищення розряду, а підвищення розряду - до зростання заробітної плати. Існує можливість і адміністративного просування (електромонтер, старший електромонтер, бригадир, технік). У перспективі можлива організація приватного бізнесу. Йдеться про майстерню з ремонту електроустаткування і іншої техніки.

Перспективи щодо працевлаштування після оволодіння професією у електромонтера вагомі та стабільні, а ризик безробіття незначний, адже професія електромонтера застосовується практично в усіх галузях господарства і потреба в електромонтерах постійна. У сучасних умовах для висококваліфікованих спеціалістів є шанс відкрити власну справу, пропонуючи населенню послуги щодо обслуговування та ремонту електрообладнання та інструментів здебільш побутового характеру: встановлення та ремонт побутової електротехніки, електроосвітлювального устаткування, прокладання та заземлення електропроводів, кабелів, обслуговування діючої техніки, встановлення та підключення до мережі лічильників, світильників тощо.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій електромонтера – 78 одиниць. Заробітна плата становила 4723-16134 грн.

 

Токар

Т

окар – одна з найбільш відомих і популярних професій. Необхідність у цих фахівцях постійна. Іноді токаря порівнюють з чарівником, здатним зі шматка металу зробити деталь найважчої форми.

Токар - робітник, фахівець з токарної справи.

Чим же займається токар? Токар керує складним верстатом, виготовляє деталі для різних машин і приладів. Залежно від операцій токар може працювати на різних верстатах і обточувати за допомогою різців на заготовці, що обертається, циліндричні, конічні і фасонні поверхні, розсвердлювати і розточувати отвори, щоб надати деталі необхідну форму. До групи токарних верстатів входять верстати, що виконують як окремі, так і універсальні операції. Відповідно до цього розрізняють групи спеціальностей: токар-універсал, токар-заточувальник, токар-карусельник, токар-револьверник, токар-розточувальник. Найбільш кваліфікованим вважається токар, який працює на універсальному токарному верстаті і виконує всі операції.

Робота токаря розпочинається з читання креслення, уявлення процесу оброблення деталі, проведення розрахунків, підбирання оснащення та інструменту, вибирання режимів різання. Перше завдання, яке розв'язує токар, розпочинаючи оброблення заготовки на верстаті, полягає в тому, щоб утворити на ній ті форми поверхонь, з яких складається деталь. І чим ближче отримані поверхні будуть до своїх ідеальних прототипів, тим краще буде виконано це завдання.

Часто токареві доводиться бути і технологом, і винахідником, і раціоналізатором.

Праця токаря належить до розряду фізичної праці середньої тяжкості. Токарями можуть працювати як жінки, так і чоловіки різного віку. Трудова діяльність токаря здійснюється в спеціалізованих приміщеннях, які обладнані робочими місцями, оснащені токарними металорізальними верстатами та іншими необхідними пристроями, забезпеченими технічною документацією.

Для успішної роботи токарю необхідно знати геометрію, правила термообробки, систему допусків і посадок, будову, принцип дії і технологічні можливості верстатів, робочого обладнання, ріжучого і контрольно- вимірювального інструменту. Вміти читати технологічні карти та креслення,  користуватися довідниковими таблицями і робити розрахунки.

Точність, чіткість і стійкість рухів особливо важливі при виконанні за допомогою ручної подачі складних операцій, наприклад, таких, як фасонне обточування деталей. В основі цих здібностей лежить високий розвиток зорової і моторної координації, координація обох рук, висока чутливість пальців рук. За допомогою зору контролюється весь процес обточування деталей, тому важливо мати бінокулярний зір з добре розвиненим окоміром, що допомагає токарю сприймати форму предмета, оцінювати чистоту деталі, що виточується.

Професію токаря можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі, коледжі, технікумі.

Ризику безробіття за професією токаря майже немає. Всі верстатні професії є спорідненими, тому токар може перекваліфікуватися на шліфувальника, загострювальника, свердлувальника, розточника тощо. Володіючи навичками комп’ютерного програмування, токар може стати оператором або наладчиком верстатів з числовим програмним керуванням. Токар може працювати в інструментальних, механічних та ремонтно-механічних цехах різних галузей промисловості: машинобудування, суднобудування, автомобілебудування, а також в ремонтних організаціях транспорту, зв’язку, сільського господарства. Також є токар-судновий, який працює на морському чи річковому транспорті.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій токаря – 45 одиниць. Заробітна плата становила 4723-24010 грн.

 

Електрогазозварник

Сучасний світ повністю тримається на металі. Без нього не можна побудувати високі будівлі, машини, кораблі. Метал застосовується скрізь: в побуті, в промисловості, в будівництві.

Електрогазозварник - фахівець, який здійснює зварювання різних виробів з металу. Це в деякому сенсі магія: з'єднати дві частини заліза воєдино. За однією з версій, слово «сварка» походить від імені давньослов'янського бога ковальської справи Сварога.

Робота електрогазозварника полягає у з’єднанні (зварюванні) елементів металоконструкцій, трубопроводів, деталей машин і механізмів за допомогою зварювального апарату. Електрогазозварник збирає заготовки (вузли) конструкцій, здійснює їх транспортування в межах робочого місця, налагоджує зварювальне устаткування, встановлює необхідний режим зварки, здійснює зоровий контроль швів. Основним знаряддям роботи електрозварника ручної зварки є електрод. У процесі роботи електрозварник виконує поступальні і коливальні переміщення електроду, регулює температуру, довжину дуги і процес утворення шва. Для зварювання металу використовується газ, або струм. Наприклад, для зварювання тонкого металу, кольорових металів, їхніх сплавів і чавуну використовується газовий пальник, в якому відбувається змішування горючого газу з киснем і утворення полум'я.

Якщо узагальнити вищесказане, електрогазозварник повинен вміти виконувати роботи з ручного та автоматизованого дугового, газоелектричного і газового зварювання деталей, читати креслення, визначати основні причини браку і усувати їх, застосовувати раціональні прийоми роботи, економно використовувати матеріали і електроенергію, дотримуватись правил техніки безпеки.

Робота електрогазозварника вважається працею підвищеної важкості і шкідливості. Несприятливо діють на організм високі температури, ультрафіолетове випромінювання, шкідливі хімічні речовини (чадний газ, окис азоту, металеві аерозолі та ін.), також діє навантаження на зір через високу яскравість електричної дуги. Можливе виконання робіт на висоті і в дуже незручних та небезпечних позах. 

Тому професія електрогазозварника ставить підвищені вимоги до фізичної сили і витривалості спеціаліста, його гостроти зору і кольоросприйняття, його вестибулярного апарата. Електрогазозварник повинен уміти тривалий час сконцентровувати увагу, володіти хорошою зорово-моторною координацією, розвиненою просторовою уявою і технічним мисленням, бути акуратним і врівноваженим. Робота в важких умовах, виконання одноманітних операцій вимагають від електрогазозварника емоційної стійкості та розвинутої вольової регуляції

В основному ця професія чоловіча, праця жінок на зварювальних роботах у зв’язку з підвищеною важкістю і шкідливістю обмежена. До виконання зварювальних робіт допускаються особи не молодші 18 років, які мають кваліфікаційне посвідчення і пройшли інструктаж з техніки безпеки. Вони повинні також пройти попередній медичний огляд. Адже професія протипоказана особам з гіпертонічною хворобою, бронхіальною астмою, ревматизмом, порушенням опорно-рухового апарату.

Професію електрогазозварника можна отримати у професійно-технічному училищі або коледжі. Практика в професії електрогазозварника має дуже велике значення.

Щоб бути успішним професіоналом, електрогазозварник повинен мати хорошу підготовку з фізики, хімії, математики і креслення. Він повинен знати: фізичні і хімічні властивості чорних і кольорових металів, способи їх з'єднання залежно від розмірів деталей; конструкцію, принципи і режими роботи зварювальних апаратів; властивості електродів і способи їх підбору; правила підготовки деталей і вузлів для зварювання.

Початковим кваліфікаційним розрядом робітника є перший, найвищим - шостий. Кожному розрядові відповідає тарифна ставка. Чим вищий розряд, тим вона вища. Заробіток електрогазозварника залежить від обсягів робіт, які він виконує, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.

Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов'язаний перш за все з недостатньою кваліфікацію та досвідом роботи. Висококваліфіковані електрогазозварники, які володіють суміжними професіями, мають набагато більші шанси щодо працевлаштування.

Зварювальні роботи застосовуються в багатьох галузях промисловості. Електрогазозварники працюють на будмайданчиках, створюючи конструкції та системи різних комунікацій, в промисловості, де застосовують свій досвід і навички в машинобудуванні, суднобудуванні і в інших областях, таких як енергетика, нафтопереробна промисловість, сільське господарство. Важко назвати такий сегмент виробництва, де б не застосовувалася праця електрогазозварника. Тому дана професія є не лише конкурентноспроможною на ринку праці, а й перспективною, адже працевлаштування можливе і в порядку міждержавного обміну робочою силою.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій електрогазозварника – 52 одиниці. Заробітна плата становила 4723-14600 грн.

 

Тракторист

Тракторист - кваліфікований робітник, який здійснює управління різними видами тракторів. Це співробітник сільськогосподарського, гірничодобувного, будівельного або іншого підприємства, який керує трактором при виконанні різного виду робіт за допомогою додаткового обладнання (причепа, ковша, бульдозерного ножа, сівалки тощо) і виробляє його експлуатаційне обслуговування.

Сотні фермерських господарств, великих холдингів та колективів мають у користуванні тисячі гектарів землі. А для того, щоб земля давала бажані прибутки, компаніям необхідні кваліфіковані трактористи. Також роботу на тракторі працівник зможе знайти в галузі промисловості та будівництва.

Робоче місце тракториста - трактор. Трактор не просто виконує якусь одну роботу. Поєднуючись з іншими сільськогосподарськими машинами і знаряддями, він щоразу перетворюється: з плугом він орач, з причепом - транспортний засіб, з комбайном - збиральна машина. Трактор сіє, вносить добрива, жне, викачує воду, прокладає траншеї, корчує дерева, обслуговує ферми. Крім цього, він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Усе, що вирощено у полі, повинно бути зібрано в короткий термін, і тракторист - найактивніший учасник цього процесу. Тракторист вміє керувати різними видами тракторів, стежить за їх технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки. Під час роботи спостерігає за показаннями приладів, стежить за станом машини. У період посівної та збиральної кампаній у тракториста ненормований робочий день.

До числа позитивних аспектів професії тракториста можна віднести затребуваність в різних сферах і відносно непогану заробітну плату. До мінусів даної професії можна додати високий рівень відповідальності, сезонність роботи, якщо мова йде про сільське господарство, зниження заробітку взимку, важка фізична праця.

Сучасний трактор - машина дуже складна, в її конструкції поєднані досягнення багатьох наук - теплотехніки, гідравліки, механіки, електроніки, конструювання, технології машинобудування, а також наук, пов’язаних з експлуатацією тракторів. Трактористу необхідні знання з фізики, біології, геометрії, теорії машин і механізмів, металознавства, агротехніки тощо. Тракторист повинен знати правила експлуатації і технічного обслуговування тракторів, комбайнів, всіх типів сільськогосподарських машин, правила техніки безпеки і дорожнього руху.

Ці знання можна отримати в технікумах, коледжах, професійно-технічних начальних закладах. За бажанням, фахівець може підвищувати свою кваліфікацію в подальшому.

Тракторист повинен вміти орати, сіяти, збирати, транспортувати врожай, весь час спостерігаючи за показаннями приладів і станом машини. Трактористу необхідні фізична сила і витривалість, достатня гострота слуху, хороший об'ємний окомір, точна сенсомоторна реакція, стійкий інтерес до роботи з технікою, технічна спостережливість і кмітливість. Неабияке значення має організованість, здатність до монотонної роботи.

Можливість працевлаштування за фахом тракториста цілком реальна. Професія висококваліфікованого тракториста є гарантією працевлаштування, адже потреба в цих робітниках постійна, особливо у сільській місцевості. Знання та навички, отримані за час роботи, дають змогу вправному трактористу за короткий час навчитись ремонтувати та обслуговувати різноманітні машини й механізми.

Багато роботодавців, особливо для управління сучасними тракторами, беруть співробітників, у яких є досвід роботи і хороша характеристика.

Розмір заробітку тракториста залежить від його кваліфікації, а також визначається формою власності та спеціалізацією господарства, де він працює.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 1 травня 2020 року кількість вакансій тракториста – 157 одиниць. Заробітна плата становила 4723-18000 грн.