Водій тролейбусу

Загальне поняття

Основним змістом праці водія є кваліфіковане водіння тролейбуса. Праця водія тролейбуса належить до одного з видів комплексно-автоматизованої праці, яка характеризується активізацією взаємодії органів відчуття, швидкими і точними руховими реакціями. Водій сприймає велику кількість інформації стосовно характеру руху усіх його учасників, стану шляху, навколишнього середовища, засобів регулювання, а також стану вузлів та агрегатів тролейбуса (за допомогою різних приладів). Основна перевага тролейбусного транспорту – відсутність шкідливих викидів під час роботи двигуна.

 

Коротка історія

Виникнення і розвиток міського електротранспорту стало можливим завдяки втіленню ідеї використання електричної енергії рухомого складу.

Слово «тролейбус» запозичене з англ. trolley-bus. За однією з версій, ця назва виникла як поєднання американізму trolley – роликовий струмознімач та слова з англійської bus – автобус. Спершу тролейбуси сприймалися публікою як «гібрид автобуса та трамвайного вагона».

Перший тролейбус був створений в Німеччині інженером Вернером фон Сіменсом, а в 1882 році з’явилася перша тролейбусна лінія.

Наприкінці XX – початку XXI століття екологічні, економічні та інші проблеми, викликані масовою автомобілізацією, відродили інтерес до міського електротранспорту. Тролейбусний рух в світі залишається і надалі пріоритетним напрямком розвитку міського пасажирського транспорту.

 

Місце роботи

Тролейбусні підприємства (управління, депо, парк) здійснюють набір водіїв відповідно до своїх потреб.

 

Характер роботи

Праця водія тролейбуса характеризується невисокою фізичною напруженістю, тому займатися нею можуть чоловіки та жінки, що досягли 21-річного віку.

Робоче місце водія – кабіна зачиненого типу. Водію тролейбуса щодня доводиться протягом усього шляху аналізувати дорожню обстановку і приймати рішення в умовах дефіциту часу. Тому він повинен мати точні, координовані та швидкі рухи. Підраховано, що за зміну роботи кількість виконуваних водієм рухів, під час керування машиною становить понад 5000. Психологи та соціологи встановили, що у великому місті водій за годину праці сприймає близько 200 одиниць різноманітної інформації про вуличний рух.

Під час виконання службових обов’язків водій повинен бути одягнутим у формений одяг, дотримувати в чистоті і порядку своє робоче місце, бути ввічливим і люб’язним з пасажирами. Його робота потребує регулярного відвідування інструктивних нарад і семінарів з безпеки руху, постійно вдосконалення знань і вмінь щодо керування та обслуговування тролейбуса.

 

Необхідні знання та освіта

Водій тролейбуса повинен знати: можливі несправності тролейбусів та їх обладнання, засоби їх усунення, правила дорожнього руху, особливості маршруту, правила технічної експлуатації тролейбуса, використання спеціального обладнання, приладів і інструментів, що застосовуються при плановому ремонті, технологію ремонту. Водій тролейбусу несе моральну, матеріальну та кримінальну відповідальність за життя пасажирів, пішоходів, тому він повинен робити зупинки та висаджувати пасажирів тільки у відведених місцях (на зупинках). Не дозволяється провіз пасажирів у несправному тролейбусі. У випадку несправності водій повинен висадити пасажирів на зупинці та прийняти необхідні заходи щодо ремонту транспорту.

Для успішного оволодіння професією водія тролейбуса необхідні знання з таких шкільних предметів, як фізика, математика, хімія, електроніка.

Навчання за професією «водій тролейбуса» здійснюється на базі навчальних комбінатів управлінь комунального господарства.

Якщо ви вирішили отримати цю професію, можете звернутись безпосередньо до навчального комбінату або центру зайнятості за місцем проживання, де отримаєте відповідну інформацію.

 

Важливі якості та навички

Водій тролейбуса повинен мати гарний зір, слух та пам’ять, повинен вміти логічно мислити. Він повинен бути спостережливою, дисциплінованою, відповідальною людиною, сумлінно виконувати службові обов’язки та суворо дотримуватися правил дорожнього руху. Для водіїв усіх категорій дуже важливо мати високий рівень самовладання, вміння розподіляти увагу є професійно важливим для водія.

Водій тролейбуса повинен також мати такі нахили, як прагнення зрозуміти улаштування механізмів, приборів, зацікавленість технічною літературою, вміння розбиратися в кресленнях та схемах.

 

Перспективи розвитку.

Можливість працевлаштування за фахом водія тролейбуса цілком реальна. Попит на ринку праці на фахівців професії існує постійно, а працевлаштування досить перспективне.

Особи, які опанували професію водія тролейбуса, можуть працювати не тільки за кермом, але й за різними спеціальностями та професіями, які мають безпосереднє відношення до обслуговування цього виду транспорту – диспетчерами, ремонтниками, електриками тощо.

Знаючи правила дорожнього руху, маючи практичний досвід роботи, водії тролейбуса у разі необхідності легко набувають інші професії, що пов’язані з працею на автотранспорті. Після відповідної перепідготовки вони стають водіями трамвая, автобуса, вантажних та легкових автомобілів.