Чому люди вирішують змінити професію? Причин може бути багато. Світ змінюється, все більше стає цікавих професій і це підштовхує людину дослухатись до себе і зрозуміти чого ж вона хоче насправді. Найчастіше це рішення буває пов'язане з особистісним розвитком.

Щоб не витрачати сили, час, нерви даремно, психологи радять як слід подумати, перш ніж змінювати професійний шлях, і дати собі відповідь на декілька питань:

 

1. Чому ви вирішили змінити професію?

Іноді достатньо змінити місце роботи, змінити колектив або керівника, і на новому робочому місці все складеться більш успішно.  Інша справа, якщо звична сфера діяльності набридла  і більше не є джерелом енергії, ентузіазму, бажання розвиватися.

Можливі й більш банальні, «побутові» причини - наприклад, в колишньої професії важко знайти роботу; саме ці причини - найжорсткіші, тому що об'єктивні, тому є найповажнішими.

 

2. Що конкретно ви хочете отримати?

«Я хочу чого-небудь іншого» - не відповідь. Дайте собі вичерпні відповіді на такі питання:

  • Яка галузь вас цікавить?
  • Яка посада вам потрібна?
  • Який ви хочете мати режим праці: постійний, гнучкий, а можливо вам потрібна віддалена робота?
  • Ви бажаєте роботу «на результат», але з великою заробітною платою чи вам потрібний розмірений режим праці? Можливо ви хочете створити власну справу?

Поки у вас немає конкретних  відповідей на ці питання – не звільняйтесь

 

3. Що я знаю про нову професію?

Почитайте про нову професію більше інформації. Спитайте у знайомих, які працюють на подібних посадах, що вони думають про свою роботу. Поцікавтесь статистикою заробітних плат, рівнем  конкуренції у цій сфері, а також з якими складнощами доведеться зіткнутися і якими навичками слід володіти.  Це допоможе зрозуміти, чи збігаються ваші очікування з реальністю.

 

4. Що потрібно робити?

Продумайте план дій та ресурси, які доведеться вкласти в новий життєвий етап. Ви, можна сказати, починаєте спочатку ваш професійний шлях і це однозначно відіб'ється на ваших доходах. Скоріше за все вам доведеться навчатись, а потім починати зі стажування, яке не завжди оплачується. Ви будете налагоджувати нові контакти в новій для вас сфері та звичайно робити помилки та вислуховувати критику. Тому постарайтеся підготувати достатній фінансовий запас, який допоможе «триматися на плаву» поки ви не вийдете на колишній рівень доходів. До того ж  вам доведеться більше часу приділяти новій роботі, відповідно менше часу у вас залишиться на особисті справи.

 

5. Скільки часу знадобиться?

Цілком реально почати освоюватися в новій професії в дуже дорослому віці. Але багато що залежить від мети - і об'єктивної необхідності пройти до цієї мети певний шлях.

Прикладом може бути історія Мері Хобсон, жінки, яка вирішила змінити свою професію у 56 років. Коли їй було 62 роки, вона вступила до Лондонського університету на відділення славістики та Східної Європи. В 74 роки Мері захистила докторську дисертацію. В 76 років вона почала вивчати давньогрецьку мову. Станом на лютий 2020 року Хобсон, якій вже 93 роки продовжує займатись новими проєктами.

Отже яким би шляхом ви не пішли пам'ятайте, що найголовніше в роботі - любити те, чим ви займаєтеся. Навіть якщо ви зважилися змінити професію в зрілому - це правильно і вчасно, адже ви самі цього хочете.

І останнє, ідіть, не спалюючи мости. Очікування, на жаль, не завжди збігаються з реальністю. Можливо, робота в новій сфері діяльності виявиться зовсім не такою, як ви собі уявляли, і замість радості принесе розчарування. У такій ситуації шлях до відступу не буде зайвим, тому не позбавляйте себе можливості повернутися.