Багатьом знайома ситуація, коли ви перечитуєте величезну кількість вакансій в надії на фрази «розглядаємо кандидатів без досвіду роботи», «готові вчити», «готові розвивати навички». Тут слід відмітити, що рівень заробітної плати на позиціях з такою приміткою буде нижча за ринкову. Переважно так і відбувається.

Та це і не дивно - колеги будуть займатися навчанням, витрачати свій робочий час – а це все гроші. Тому і відображається це на умовах. Будьте готові до цього. Тому, якщо ви змінюєте сферу діяльності, то заробітна плата може бути нижча якийсь час. Навіть якщо ви закінчили спеціалізовані курси та підготувалися теоретично.

Які зараз є можливості?

Зараз проводиться досить багато ярмарків вакансій та заходів для студентів. Ще ніколи не було стільки можливостей! Тому звертайте на них увагу, відвідуйте, підходьте до представників компаній, знайомтеся, беріть контакти та надсилайте інформацію про себе, дзвоніть та організовуйте зустріч-співбесіду. Це може здаватися чимось страшним. І не дивно.

Все нове нас трохи лякає. Безпека - головна функція роботи нашого мозку. І кожна нова дія викликає в нас супротив. Та буде страшно, поки не стане легко - згадуйте цю фразу, коли беретеся за щось нове. Поки ця дія не стане звичною для вас, буде некомфортно.

Стажування та практика – це чудові варіанти для «входу» в професію. Вам приділяють час, вас вчать, займаються вдосконаленням ваших навичок. Іноді, такі програми навіть частково оплачуються. І у вас відкривається перспектива працевлаштування в компанії в майбутньому. Або вам можуть одразу запропонувати гнучкий графік роботи.

Зверніть увагу на те, що такі програми переважно влаштовують великі компанії. Вони мають для цього ресурс та можливості. Для цього працюють окремі департаменти, які займаються пошуком талантів. На таких програмах може бути можливість пройти стажування в різних відділах та вибрати для себе те, що дійсно подобається та цікавить. І попасти на такі програми насправді легше, ніж ви можете собі уявити. Просто потрібно підготуватися.

Я чудово пам’ятаю студентські роки та бажання працювати. Це було так страшно. Першим страхом було написання резюме. Другим страхом було розміщення резюме на сайтах пошуку роботи. Третій страх - дзвінки від компаній та запрошення на співбесіду. А от четвертий був найсильніший - потрібно було йти на співбесіду і розказувати про себе.

Краще здобути досвід в студентські роки. Починайте працювати якомога раніше. Це зовсім не означає, що ви втрачаєте свою юність, коли можна безтурботно проводити час з друзями. Можна і те, і інше! І повірте, ви станете набагато щасливішими, коли будете розвиватися, здобувати досвід, заробляти перші гроші, матимете власні кошти на власні бажання та можливість робити подарунки близьким та друзям.

Якщо ви вже зараз замислюєтеся про пошук роботи та не знаєте з чого починати, читайте далі та прислухайтеся до рекомендацій.

Вам може пощастити, і вас запросять на співбесіду одразу, а може і ні. Можливо, вам знадобиться писати більше ста мейлів, і тільки потім вам зателефонує HR-менеджер та запропонує зустріч.

Кроки до пошуку роботи

Якщо ви ще думаєте над цим питанням, то почніть зі складання списку – що б ви теоретично хотіли робити. Для цього можете скористатися вакансіями на сайтах пошуку роботи. Читайте описи та обов’язки та відмічайте собі ті, які здаються вам цікавими. Потім, проаналізуйте всю інформацію та виділіть для себе вакансії та функції, які вам подобаються найбільше. Це і буде ваш фокус на даний момент.

Якщо ви вже знаєте, ким хочете працювати – на якій посаді, в якій сфері, вам буде легше. Дайте собі відповіді на наступні запитання:

- Які навички та знання я маю здобути, щоб обійняти бажану посаду?

- В яких компаніях я можу здобути необхідний досвід та знання?

- Як я буду вести комунікацію з компанією?

- Що я буду з цим робити?

Можливо, у вас вже зараз є ідеї, з чого почати пошук роботи. Можливо, у вас вже формується чіткий план в голові. Запишіть його.

Також знайдіть відкриті вакансії в вашій сфері діяльності та в тому напрямку, який ви для себе обираєте зараз. Проаналізуйте їх та запишіть навички, які роботодавець заявляє в описі вакансії.

Складіть список компаній в вашій сфері діяльності - проведіть дослідження на тему «де я можу працювати без досвіду роботи/ без релевантного досвіду».

Складіть структурне та зрозуміле резюме та супровідний лист. Поясніть, для чого вам потрібна робота та чим вона для вас цікава.

Відправте ваше резюме та супровідний лист в кожну компанію зі свого списку. На сайтах компаній є пошти – як загальні, так і HR-відділу. Також ви можете знайти необхідні пошти на сайтах пошуку роботи - вони вказані при публікації вакансій цієї компанії. Іноді і контактний телефон рекрутера або HR-менеджера теж вказується - скористайтеся цим.

Дізнайтеся про долю вашого листа в компанії - зателефонуйте та ввічливо поцікавтеся, чи дійшов лист та чи потрібно щось доповнити. Запитайте про наступні кроки співбесід та коли чекати зворотнього зв’язку. Це звичайна практика - головне бути ввічливим та йти до своєї мети.

Лайфхак - дзвоніть на наступний день після відправлення листа. В компанію надходить досить багато резюме - дайте час для розгляду вашої кандидатури.

Використовуйте групи в соціальних мережах та месенджерах - пишіть про те, що шукаєте роботу. Додавайтеся  ати та групи та пишіть про себе - для публікацій постів підійде ваш мотиваційний лист. Відповідайте на прохання надіслати своє резюме в коментарях.

Ходіть на заходи, пов’язані з пошуком роботи та розвитком кар’єри. Про них ви можете легко знайти інформацію на сайтах ВНЗ та в соціальних мережах - івенти в Facebook.

Тримайте телефон при собі та відповідайте на дзвінки та листи роботодавців. Призначайте співбесіди, на які зможете піти.

Готуйтеся до співбесід - вивчайте інформацію про компанію, в яку йдете на співбесіду. Зберіть інформації про вакансію, на яку вас запросили.

Приймайте рішення про вихід на стажування/практику/роботу свідомо. Аналізуйте, чи вам там сподобалося, як ви себе почували на співбесіді, чи хочеться вам долучитися до команди та стати її частиною. Приймайте рішення, як тільки будете готові. Не тягніть.

Будьте активними в новій команді! Виконуйте роботу якісно та на свої 100%! Будьте сміливими та розвивайтеся так швидко, як можете.

Буває велике бажання, але немає простих зрозумілих кроків для пошуку роботи чи здобуття необхідних навичок. Буває активний пошук та нерозуміння для чого мені саме ця робота та досвід. Ми зустрічаємо дуже багато цікавих історій на шляху пошуку саме того співробітника! Головне, щоб ви самі розуміли, що ви шукаєте.

Це зовсім не означає, що ви будете працювати в цій компанії чи на цій посаді наступні 10 років. Та має бути логіка - бачення того, куди ви йдете та чим хочете займатися. Приділіть цьому час зараз. Це дуже зекономить ваш час пошуку чи зміні роботи потім.

Зробіть ці прості маленькі кроки та приділяйте цьому час кожного дня. У вас точно вийде. Головне - робити, аналізувати та пробувати робити інакше та знову. В цьому і є секрет - робити багато спроб, і одна з них буде успішною саме для вас!