В рамках проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи у приміщенні Вільногірського міського центру зайнятості відбувся семінар для роботодавців з питань дотримання законодавства в сфері працевлаштування найманих осіб. В обговоренні взяли участь головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятості, працевлаштування інвалідів та питань дитячої праці у Дніпродзержинському регіоні Управління з питань праці ГУ Держпраці у Дніпропетровській області Оксана Лапенко та представники 11 кадрових служб та бухгалтерії підприємств міста.
Директор Вільногірського міського центру зайнятості Тетяна Котляр розповіла про послуги служби зайнятості роботодавцям та переваги від такої співпраці. «Фахівці центру зайнятості надають адресні соціальні послугу кожному роботодавцю. Ми пропонуємо підбір працівників з урахування особливостей виробництва, ярмарки вакансій, громадські та інші роботи тимчасового характеру, професійну підготовка на замовлення», - зазначила Т.М. Котляр.
Представник Держпраці поінформувала присутніх, що з метою посилення відповідальності посадових осіб підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про працю з 10 лютого 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 р. №55, якою внесено зміни до постанови від 17.07.2013р. №509 «Про затвердження Порядку накладання штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення».
«Цією постановою затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення відповідно до частини 4 статті 265 КЗПП та частини 9 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», - зазначила вона.
Також О.О. Лапенко зауважила на дотриманні роботодавцями статті 24-1 КЗпП України, якою визначено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За її словами, у регіоні виявлені страхувальники, у яких у звітності по єдиному внеску відображені дані про початок трудової діяльності працівників та відсутнє повідомлення про прийняття на роботу.
В ході проведення семінару присутні обговорювали наслідки недотримання рекомендацій та відповідальність за порушення законодавства та отримали вичерпні відповіді на поставлені запитання і сподівання на подальше тісне співробітництво.