26.06.2019 | 16:54

26 червня 2019 року у Дніпропетровському обласному центрі зайнятості відбулась робоча зустріч заступника директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості Раїси Малоіваненко з представниками офісу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ): спостерігачами Берік Мірманов та Міхаіл Панов.

Основною метою зустрічі було обговорити ситуацію на регіональному ринку праці, розглянути сучасні методи та форми роботи служби зайнятості, проблемні питання, що виникають під час та після працевлаштування ВПО та АТО/ООС, їх професійної адаптації на робочих місцях, зацікавленості роботодавців брати ці категорії на роботу, гендерні особливості працевлаштування у регіоні.

Як зазначили представники СММ ОБСЄ, головні принципи місії – об’єктивність, неупередженість та прозорість. «Ми досліджуємо реінтеграцію у суспільство ВПО, учасників АТО/ООС та членів їх родин осіб, а також питання дотримання їх соціальних прав та виконання державних гарантій», - наголосив Міхаіл Панов.

У свою чергу, Раїса Малоіваненко сказала, що служба зайнятості це сервісна установа, що надає індивідуальні та адресні послуги своїм клієнтам, а щоб зробити їх максимально доступними та комфортними, активно впроваджуються сучасні електронні онлайн-сервіси для роботи з клієнтами, методи і підходи у роботі.

«Для служби зайнятості впровадження кар’єрних радників є надзвичайно актуальним, адже саме вони осучаснюють сервісні послуги, поєднують інтереси, реальні знання та навички громадян за вимогами сучасного ринку праці. До того ж, у другому півріччі планується ввести консультанта роботодавця, який тісно взаємодіятиме з працедавцями для індивідуального вирішення потреб кожного клієнта», - наголосила Р.М. Малоіваненко.

Щодо працевлаштування учасників АТО/ООС, заступник директора ОЦЗ зазначила, що протягом січня-травня 2019 року послугами служби зайнятості скористалися 817 безробітних з числа АТО/ООС, з них 762 особи отримували допомогу по безробіттю, 40 учасників проходили професійне навчання, 10 - започаткували власну справу, а 177 атовців були працевлаштовані.

Також за словами Р.М. Малоіваненко, кількість ВПО, які звертаються до служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, постійно зменшується. З початку проведення антитерористичної операції до центрів зайнятості області звернулись близько 9 тисяч ВПО, більше 3,3 тисяч були працевлаштовані, 87 стали підприємцями за сприяння служби зайнятості.

«Основними причинами, що ускладнюють працевлаштування учасників АТО/ООС, є: наявність посттравматичного синдрому, який потребує тривалої реабілітації, як медичної так і суспільної; необхідність адаптації до мирних умов життя, повернення до звичайного способу життя, попереднього навчання, підвищення кваліфікації або зміни професії/спеціальності після тривалої перерви в роботі. Що ж стосується ВПО, то особливих проблем у працевлаштуванні зазначеної категорії осіб немає. Ця проблематика знаходиться в площині загальнодержавних проблем, притаманних ринку праці України: невідповідність наявного професійно-кваліфікаційного складу безробітних заявленим вакансіям; низька мобільність робочої сили внаслідок нерівномірності соціоструктури регіону та країни в цілому; відсутність доступного житла в місцях найбільшого попиту на робочу силу; недосконалість законодавчої бази, що призводить до наявності утриманських інтересів в певних прошарках суспільства», - акцентувала заступник директора ОЦЗ.

Щодо дотримання гендерної рівності на ринку праці, то Р.М. Малоіваненко зазначила, що служба зайнятості проводить значну роботу з реалізації державної гендерної політики щодо сприяння зайнятості жінок: допомагає в пошуку підходящої роботи, сприяє у професійній підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації, участі в оплачуваних громадських роботах, залучає до різноманітних заходів, семінарів, тренінгів та ярмарок вакансій. Фахівці служби зайнятості систематично проводять групові та масові профорієнтаційні заходи щодо гендерної рівності, метою яких є складання позитивного іміджу учасників, підвищення самооцінки, формування гендерної культури та адекватного сприйняття ситуації як запоруки успішного пошуку роботи незалежно від статі.

Спостерігачі спеціальної моніторингової місії ОБСЄ відзначили важливість діяльності служби зайнятості для налагодження активного діалогу між роботодавцями і безробітними та забезпечення успішної професійної інтеграції внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО/ООС.

У свою чергу, Раїса Малоіваненко запевнила представників місії ОБСЄ, що питання сприяння зайнятості та соціального захисту вимушених переселенців, учасників антитерористичної операції і надалі перебуватиме на особливому контролі служби зайнятості, щоб нікого не залишити без уваги.