20.11.2023 | 13:42

Ментальне здоров`я має вирішальне значення в сучасному світі, оскільки воно глибоко впливає на кожен аспект нашого життя.

69% українців стверджують, що війна негативно вплинула на їх ментальне здоров`я – таким є результат опитування громадян у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яка створена за ініціативи першої леді України Олени Зеленської та за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Навесні 2023 року служба зайнятості приєдналась до реалізації цієї програми, адже працездатність однією з перших страждає від порушень ментального здоров’я.

На першому етапі психологи Кам’янської та Нікопольської філій Дніпропетровського ОЦЗ взяли участь у навчанні з основ психологічної підтримки, яке для них провели міжнародні експерти ITC – Israel Trauma Coalition та Громадської організації «Безбар’єрність».

Здобуті теоретичні знання та практичний досвід психологи стали передавати своїм колегам – фахівцям служби зайнятості. Загалом протягом червня поточного року було проведено 8 тренінгів з питань подолання стресу в умовах війни та запобігання емоційному вигоранню, в яких взяли участь 38 спеціалістів.

З вересня службою зайнятості запроваджено тренінг «Базовий курс самодопомоги та первинної підтримки у кризових ситуаціях» для шукачів роботи, роботодавців та соціальних партнерів. За цей час фахівцями Дніпропетровського ОЦЗ проведено 105 тренінгів для 962 шукачів роботи та безробітних, як перебувають на обліку.

На цих тренінгах учасники:

- відпрацьовують техніки для зниження симптомів стресу;

- навчаються контролювати емоції;

- шукають ресурси для психологічного відновлення;

- виявляють власні виражені ресурси подолання стресу за допомогою тестування;

- ознайомлюються з базовими протоколами самодопомоги;

- отримують рекомендації щодо надання допомоги постраждалим, які переживають стрес;

- переглядають відеоролики з протоколом надання первинної підтримки у кризових ситуаціях і обговорюють його з ведучим тренінгу;

- мають можливість поділитися власним життєвим досвідом у питанні подолання стресу тощо.

Також проводиться робота з роботодавцями, під час якої фахівці служби зайнятості пропонують провести для працівників тренінг «Базовий курс самодопомоги та первинної підтримки у кризових ситуаціях» на базі їх підприємств. Загалом протягом 3 місяців було проведено 29 тренінгів за участі 613 працівників.

Учасниками тренінгів стали педагогічні працівники дошкільних закладів освіти, фахівці органів місцевого самоврядування, працівники житлово-комунальних підприємств, бухгалтери, працівники виробничих підприємств та представники інших структур.

Відгуки учасників тренінгів свідчать про ефективність та користь Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» для українського суспільства. Так директор малого підприємства Тетяна, яка має найманих працівників, зазначила, що навички зі створення належного мікроклімату у колективі, упередження конфліктів та стресових ситуацій, налагодження комунікації з працівниками обов’язково стануть у нагоді в робочому середовищі її колективу.