Бармен

 

Загальне поняття

 

Представники цієї професії готують «чарівне зілля», перетворюючи часом процес приготування у казкове дійство. Вони читають наші думки і знають, що саме нам потрібно в цю хвилину. Вони кращі співрозмовники і творці гарного настрою. Для пересічного гостя вони майже чарівники. Хто ж ці професіонали ?

Сьогодні складно уявити будь-який бар або ресторан без такого професіонала, як бармен.

Ця професія цілком звична для США, а у країни Східної Європи вона прийшла не так давно, проте у свідомості людей вже закріпилася, як цікава і особлива професія. В Америці навіть існує приказка: «У кожного повинен бути свій юрист, стоматолог і бармен».

Слово «бармен» в буквальному перекладі звучить як «людина за барною стійкою». Це спеціально навчений співробітник бару, який готує напої та коктейлі. Саме бармен є хранителем ідеальних пропорцій складових у коктейлях і шейках, і саме він знає секрет гарного настрою.

Цей фахівець здатен не тільки відгадати наші смаки і приготувати кращий у світі коктейль, але й вислухати під час самотнього вечора у напівпорожньому барі. На перший погляд може здатися, що немає нічого складного у цій професії. То ж дізнаємося більше про професію бармена.

 

Історія професії

 

Офіційна версія походження професії говорить, що бармени з’явилися за часів «золотої лихоманки» у США. Тоді у торгових точках поселень продавалося відразу все. Господарі, щоб збільшити товарообіг, стали пропонувати і різні напої. Потім приміщення магазину перегородили бар’єром, що розділив «торгову зону» і «місце для відпочинку», яке стало називатися баром. Тоді ж з’явилися і перші бармени.

У 1862 році була опублікована перша книга з рецептами популярних коктейлів і описом напоїв – Bartender's Guide. Автором став один з перших барменів Джеррі Томас. Саме він і став родоначальником всіх барменів.

Ця книга поклала початок формуванню іміджу професії. Бармен перетворився зі звичайного «виночерпа» в актора, психолога і друга.

 

Місце роботи

 

Бармени можуть працювати в звичайних сервіс-барах, кафе, гриль-барах, диско-барах, ресторанах, нічних клубах та інших закладах, де є барна стійка. Часом вони також виконують обов’язки бариста (або, як мінімум, працюють з кава-машиною).

 

 

Характер роботи

 

Бармен вітає гостей свого закладу, виявляє їх смакові переваги, інформує про асортимент, пропонує гостям підходящі варіанти напоїв, приймає замовлення і розливає порції алкогольних і безалкогольних напоїв, включаючи приготовані ним коктейлі. Сфера діяльності бармена у кожному конкретному випадку регулюється правилами бару чи ресторану.

Першою сходинкою на кар’єрному шляху до посади шеф-бармена буде посада «кави-боя». Він повинен витирати стійку, носити посуд, подавати чай і, звичайно ж, каву. Бармен – володар бару, то ж чистота і порядок – цілком і повністю його завдання.

Особлива увага приділяється флейрінгу – вмінню готувати коктейлі із застосуванням технік жонглювання. Справжні професіонали проводять бармен-шоу, які заворожують і дивують гостей і відвідувачів закладу.

Бармен не просто повинен вміти готувати різні коктейлі, він ще і зобов’язаний знати на смак кожен коктейль, приготований гостю, ретельно дотримуватися його рецептури.

Ось деякі особливості професії:

- бармену доводиться працювати 10-16 годин поспіль, іноді в атмосфері постійного шуму, музики, повного задимлення, адже професія часто передбачає роботу в нічні зміни, оскільки багато барів відкриваються вдень і закриваються тільки вранці;

- бармен займається прийомом і зберіганням складових коктейлів, також на барменові каса і підрахунок виручки;

- бармену потрібно знати напам’ять десятки рецептів сучасних і класичних коктейлів;

- за свою робочу зміну бармен робить близько 300 коктейлів і проходить 10-20 кілометрів від експрес-автомата до рукомийника, звідти до магнітофона і нового гостя, який вже з нетерпінням чекає напою і невимушеної бесіди;

- за всю зміну професійний бармен НЕ присяде жодного разу – така професійна етика, адже для відвідувачів барів дуже важлива атмосфера закладу, в якому вони відпочивають, а похмурий, втомлений бармен, який повільно готує коктейлі і постійно поглядає на годинник – це далеко не позитивний фактор.

 

Необхідні знання та освіта

 

Почати працювати барменом можна і без профільної освіти, але подальше кар’єрне зростання вимагає додаткових знань. Ви можете отримати професійну освіту за спеціальністю «Офіціант-бармен», або закінчити професійні курси для бажаючих освоїти майстерність бармена. Курси проводяться за різними програмами (в залежності від спеціалізації) і дозволяють отримати базові і не лише знання для успішного оволодіння професією бармена.

 

 Важливі якості та навички

 

Від бармена залежить дуже багато чого, і це накладає певні зобов’язання.

Бармен повинен знати весь асортимент напоїв і умови їх зберігання, правила оформлення звітних фінансових документів, вміти швидко проводити розрахунки не тільки на калькуляторі, але і в умі.

Крім бездоганного володіння професійною складовою своєї роботи бармену потрібно володіти певними психологічними і фізичними якостями. Абсолютно необхідними є комунікабельність, доброзичливість, уважність, самовладання, стійкість до стресових ситуацій, витривалість , міцне здоров’я та фізична витривалість (бармен просто не має права втомлюватися на робочому місці).

Також необхідні відмінна координація і окомір та хороша пам’ять. Адже правильно відміряти порцію і подати її клієнту, не розливши, іноді складніше, ніж здається. Пам’ять, щоб готувати різні класичні та фірмові напої та коктейлі, не помилившись, а ще впізнавати постійних клієнтів і їх традиційні замовлення. Завжди приємно заходити в улюблений заклад і розуміти, що бармен пам’ятає про те, що ви віддаєте перевагу саме тому або іншому напою.

Хороший бармен – в деякій мірі психолог або навіть психоаналітик. Він повинен вміти слухати і чути, спілкуватися, відчувати людину.

У бармена повинно бути бажання, майже потреба приносити людям радість. Кожна людина – як мобільний телефон: йому потрібна підзарядка. Якщо бармен хороший, він дає цю підзарядку.

 

Перспективи розвитку

 

Важливість цієї професії у сучасному світі не викликає сумнівів. До того ж, бармени часом не тільки забезпечують високий рівень сервісу, дух і стиль закладу, а є візитною карткою свого закладу. Як кажуть, бармен – це обличчя і честь, руки, ноги і мозок закладу, в якому він працює.

Якщо добре себе зарекомендувати, то можна досягти дуже значущих кар’єрних і професійних висот: старший або шеф-бармен, менеджер бару чи ресторану, директор або навіть співвласник / господар закладу.

Рецепт успіху у барменській справі – це коктейль з професійних знань і умінь, культури, спорту і, звичайно, бізнесу. Робота бармена визначається і мотивується двома взаємопов’язаними принципами: рентабельність закладу і задоволення відвідувачів. Від ступеня рентабельності багато в чому залежить розмір заробітної плати бармена. Крім того, задоволений відвідувач прийде знову і приведе з собою щедрих та вдячних клієнтів.