Поняття професії

Біолог займається дослідженнями рослинного і тваринного світу Землі. Він вивчає структуру, розвиток, походження живих організмів, еволюцію і розподіл по планеті. Біолог класифікує і описує живі істоти, вивчає взаємодію видів один з одним. Залежно від спеціалізації перелік того, що робить біолог, може змінюватись.

 

Чим займається біолог

Робота біолога полягає в постійному проведенні дослідницької діяльності. Спектр щоденних обов'язків включає:

- збір інформації, який входить в планування дослідження;

- підготовка матеріалів до дослідження. Біолог постійно вивчає інформацію. Це необхідно для того, щоб підібрати методи для ефективного проведення дослідження;

- підбір і розробка необхідного обладнання;

- безпосереднє проведення досліджень. Для цього необхідне не тільки знання біології, але і відмінні навички в хімії;

- фіксація результатів дослідження. Біолог постійно фіксує показники приладів і записує всі види реакцій і процесів;

- узагальнення результатів. В даний етап входить їх повторне вивчення та обробка;

- складання висновків. Це вже аналітичний вид робіт. На основі результатів досліджень здійснюються висновки і рекомендації;

- подорожі. Це один з улюблених видів робіт. Біологи займаються вивченням видів в природному середовищі існування, фіксують результати і описують їх.

Ключова особливість професії біолога полягає саме в тому, що вона включає в себе велику кількість спеціалізацій. Для успішної роботи необхідно обрати свою спеціалізацію. Втім, почати навчання можна за загальним профілем, а на старших курсах зрозуміти, що по-справжньому ближче.

 

Вимоги до працівника

Головна якість біолога - це любов до природи і всього живого та великий інтерес до їх вивчення. Дана професія вимагає посидючості, акуратності та уважності - ці якості допоможуть в проведенні досліджень і спостережень. Також для біолога дуже важлива хороша пам'ять, здатність до аналітичного мислення поряд з творчими схильностями. Велике значення для такого фахівця має швидкість реакцій і бездоганна робота сенсорних систем. Також біолог повинен бути працьовитим, відповідальним, здатним до тривалого утримання концентрації уваги. Не завадить і досить хороша фізична форма, міцне здоров'я та відсутність алергії.

 

Де можна працювати за професією

Працювати біологом можна в науково-дослідних інститутах, природоохоронних установах, біотехнологічних та генно-інженерних лабораторіях, сільськогосподарських комплексах, заповідниках і т.д. Реалізувати себе в професії можна як біолог, вірусолог, генетик, біолог агропромислового комплексу та багато інших.

Кожна спеціалізація акцентує увагу на аспекти живої природи. Так, нахил в фізіологію і анатомію передбачає більш ретельне вивчення людини, його організму, особливостей розвитку та життєдіяльності, патологій і захворювань. Генетики цікавляться структурою генів, їх функціями, спадкуванням і зміною ознак, займаються виведенням нових порід тварин і сортів рослин. Вірусологи спеціалізуються на вивченні вірусів, хвороботворних бактерій, знаходять власні шляхи розв'язання для пригнічення їх розвитку та ін.

 

Плюси професії:

- цікава суспільно значуща професія;

- можливість впливати на стан нашої планети, робити її краще;

- наявність творчої складової в професії;

- простота перекваліфікації в суміжну область;

- можливість подорожувати в рамках виконання робочих обов'язків;

- постійне вдосконалення професійних знань.

 

Мінуси професії

- необхідність роботи в «польових» умовах при проведенні різних досліджень;

- низький рівень доходів у багатьох лабораторіях і природоохоронних організаціях;

- високий рівень відповідальності (особливо у вірусологів).

 

Де вчитися на біолога

Для того, щоб стати професіоналом в цій області, потрібно почати свій шлях з отримання вищої освіти за спеціальністю «Біологія». Здавати для вступу необхідно українську мову, біологію, а також хімію або математику на розсуд обраного вузу. При навчанні на очному форматі отримати звання бакалавра можна за 4 роки, при виборі інших програм професійної підготовки (заочного, вечірнього) - за 5 років.

Існує також кілька близьких профілів, наприклад, «Біотехнологія», «Біоінженерія та біоінформатика», «Водні біоресурси та аквакультура», «Грунтознавство», «Педагогічна освіта за профілем: Біологія». Один з цих профілів може підійти абітурієнту, який вже визначився з більш вузькою спеціалізацією майбутньої професії.