Фармацевт
Загальне поняття
«Фармація» – від грец. Pharmakeia – науково-практична галузь, яка займається питаннями пошуку, отримання, дослідження, застосування, зберігання, виготовлення та відпуску лікарських засобів. Фармацевт - молодший спеціаліст, який здійснює приготування, дослідження і реалізацію різних лікарських препаратів.
Майже чверть мільйона людей в Україні працюють в галузі фармації. Щоденно на фармацевтичну вахту здоров’я виходять сотні тисяч працівників аптек. Мільйони людей щоденно відвідують аптеки, а в аптеках відпускають тисячі найменувань ліків, яких в Європі зареєстровано більше 300 тис., а в Україні більше 12 тис., і тут не може мати місце помилка.
Коротка історія
Професія фармацевт - одна з найдавніших професій, відомих людству. Первісна людина в силу своєї залежності від зовнішніх факторів світу використовувала різні речовини рослинного походження для полегшення болю і страждань. Перші лікарські препарати були відомі ще задовго до появи писемності. З давніх-давен фармація була складовою буття, розвитку і здоров’я людини. В усі часи фармація була місією милосердя і співчуття до ближнього. Перші аптеки в Європі з’явилися в 1100 р. нашої ери в монастирях. Монахи готували лікарські засоби і безкоштовно віддавали їх хворим. Накопичений досвід і знання передавалися з покоління в покоління усно. Вперше професія фармацевт в її сучасному розумінні згадується в документах, що відносяться до XIII століття нашої ери. У середині століття фармацевтична справа піддавалася найбільшому впливу магії, алхімії, астрології. Тисячі років професія фармацевта залишається однією із найшановніших і найпрестижніших.
Місце роботи
Аптеки, аптечні склади, фармацевтичні компанії, контрольно-аналітичні установи, науково-дослідні інститути, фармацевтичні фабрики і виробництва, органи управління фармацевтичної служби, фармацевтичні фірми, підрозділи державної служби України лікарських засобів.
Характер роботи
Основні обов'язки фармацевта варіюються залежно від робочого місця спеціаліста. Основних обов'язків фармацевта, що працює в аптеці:
- консультування покупців про фармакологічні властивості лікарських препаратів і відпуск медикаментів;
- зберігання та викладка товару;
- проведення заходів з організації забезпечення лікарськими препаратами населення (формування попиту на медичні препарати і вироби медичного призначення, визначення потреби населення в лікарських препаратах);
- здійснення контролю якості лікарських препаратів, що поставляються в аптеку.
Якщо ж робоче місце фармацевта - науково-дослідний інститут або лабораторія, то обов'язки фармацевта будуть полягати в наступному:
- розробка нових лікарських препаратів та удосконалення вже відомих медикаментів;
- приготування лікарських препаратів;
- робота над технологією приготування медикаментів.
Слід зазначити, що в обов'язки фармацевта не входить підбір препаратів для пацієнтів. Фармацевт, який працює з клієнтами, має право консультувати покупців про властивості препаратів, протипоказання і можливі побічні дії, грунтуючись на рецепті лікаря. Фармацевт також може підбирати аналоги прописаних препаратів, що буде носити лише рекомендаційний характер.
Необхідні знання та освіта
Фармацевт – молодший спеціаліст з середньою фармацевтичною освітою, необхідні володіння системними знаннями у сферах аптечної технології лікарських препаратів, фармацевтичної хімії, організації та економіки фармації, фармакології та фармакотерапії, психології, латині і комп'ютерних технологій.
Важливі якості та навички
Професія фармацевт поєднує в собі сфери фармацевтики, медицини і комерції, що змушує здобувача проявляти не тільки високий рівень спеціальних знань, але і відмінні моральні якості людини:
- витримка;
- доброзичливість;
- володіння відмінними навичками спілкування:
-зібраність, уважність і акуратність;
- уміння зосередитися;
- самоконтроль;
- висока ступінь працездатності;
- відмінна пам'ять;
- аналітичні здібності;
-толерантність, комунікабельність, чуйність.
Перспективи розвитку.
Фармацевтичний бізнес стрімко розвивається, тому фахівці в цій області стають все більш затребуваними. Як показує практика, влаштуватися на роботу в аптечну мережу зовсім не складно кожному, хто має сертифікат фармацевта. Деякі мережеві аптеки навіть пропонують гнучкі графіки для студентів-старшокурсників, пропонуючи їм ще й різні програми підвищення кваліфікації та професійного навчання. Фармацевтичні компанії надають для прагнучих до адміністративної діяльності можливість роботи у своїх департаментах продажів, маркетингових досліджень або логістики. При бажанні фармацевт може підвищувати свою кваліфікацію, виходячи, таким чином, на більш високий рівень оплати і, як було вже сказано вище, отримуючи можливість займати управлінські посади.