Фермер

 

Загальне поняття

 

М’ясо, яйця, молоко, сир, овочі, зернові – ці продукти входять у денний раціон практично кожного з нас. Щоб ці продукти потрапили на прилавок, необхідно докласти масу зусиль. Виробництвом сільськогосподарської продукції займається фермер.

Фермер – це людина, яка займається сільським господарством або тваринництвом. Фермерство – це спосіб життя. Щоб працювати з рослинами, землею і тваринами, потрібно щиро любити цю справу. Робота фермера овіяна романтикою про вільне життя на природі, свіжому повітрі і відсутності міської метушні. З одного боку, це так, але з іншого – фермерство складається з щоденної фізичної праці від зорі до зорі. Саме тому до такої професії повинна лежати душа.

 

Історія професії

 

У нас фермерство зародилося пізніше, ніж в країнах заходу, де процвітала колонізація. За рахунок масового захоплення земель, в Англії, США, Канаді, Австралії та інших країнах стали активно з’являтися приватні сільські та тваринницькі господарства. За розвиток фермерства у нашій місцевості слід дякувати Петру Аркадійовичу Столипіну і його аграрній реформі. Звичайно, аграрним господарствам нашої країни за радянської влади було важко, бо держава наклала заборону на приватну власність, але у 1989 році таку заборону зняли, і це дало фермерам можливість стати одноосібними власниками своїх земель.

 

Місце роботи

 

Фермерством займається досить велика кількість тих, для кого ця діяльність не є основним джерелом доходу. Якщо ж ви твердо вирішили пов’язати своє життя з роботою в сільськогосподарському секторі, то тут є два шляхи. Ви можете стати індивідуальним підприємцем, відкривши власну ферму і поступово розвиваючи її, або влаштуватися на роботу в один з великих агропромислових або тваринницьких холдингів.

 

Характер роботи

 

Отримавши в оренду землю, фермер організовує на ній господарство – починає вирощувати зернові, худобу або птицю. Щоб правильно вести справу і зробити господарство рентабельним, йому, по суті, необхідно володіти кількома спеціальностями – не тільки вміти вирощувати урожай або дивитися за стадом, але і вести бухгалтерський облік, наймати працівників, брати участь в будівництві сільськогосподарських споруд, управляти технікою і виконувати її дрібний ремонт, шукати ринок збуту своєї продукції, доставляти її на закупівельні пункти або безпосередньо торгувати нею і т.д. Фермеру доводиться бути «майстром на всі руки». Робота виконується як у виробничих приміщеннях (теплиця, корівник і т.п.) так і на свіжому повітрі, в будь-яку погоду.

 

Необхідні знання та освіта

 

Для початку кар’єри в аграрній сфері необхідно отримати середню професійну освіту за спеціальністю «Організація фермерського господарства». Вона доступна в багатьох технікумах і професійних училищах.

Якщо ж ви вирішили пов’язати своє життя з сільським господарством, краще вступати в аграрний університет. Благо, в нашій країні такі вузи є майже у кожному регіоні. Навчання в аграрних університетах проводять за схожими програмами. Частина предметів, які вивчаються, загальноосвітні, а частина – за фахом.

Треба відзначити, що всі аграрні вузи роблять акцент на практичному навчанні своїх студентів. Адже не можна стати агрономом, якщо ти ні разу не сіяв зерно, або механіком, якщо ти не розбирав двигун трактора. Більшість навчальних закладів мають свої технологічні парки, ботанічні сади, навчально-дослідні господарства, ветеринарні клініки. В процесі навчання у вузі особлива увага приділяється виробничій практиці. У студентів є можливість попрацювати на сільгосппідприємстві або великій фермі, в реальності побачити, як йдуть справи в сільському господарстві.

Деякі аграрні ВУЗи можуть похвалитися програмами сільськогосподарських стажувань за кордоном. При цьому заохочуються не тільки короткі поїздки студентів за кордон – на три місяці, але і більш тривалі – до року. Що важливо, під час стажування молоді люди отримують щомісячну стипендію, так що можна не тільки набратися досвіду, але і заробити гроші.

 

Важливі якості та навички

 

Фермер має цілу купу завдань – вибір рослин і овочів під посів, контроль за розведенням тварин, аналіз родючості грунту, підбір добрив і хімікатів. Для їх здійснення необхідно володіти не тільки знаннями в галузі зоології та ботаніки, а й неабиякими організаторськими здібностями. Вони також стануть в нагоді і при підборі персоналу – фермери нерідко наймають сезонних працівників і помічників. Хоч би яким «великим керівником» не був фермер, йому практично весь день доводиться працювати у полі. Тому він повинен мати хорошу фізичну підготовку, високу силову витривалість і міцне здоров’я.

Важливими якостями фермера є фокусування на завданнях, швидкість реакції, уважність до дрібниць і хороша пам’ять, врівноваженість, наполегливість, підприємливість, любов до тваринного і рослинного світу, сила волі, рішучість, схильність до ризику, творче і практичне мислення.

Якщо фермер хоче побудувати успішну кар’єру, то йому вкрай важливо розвивати soft skills (надпрофесійні навички).

 

Перспективи розвитку

 

Зараз в сільськогосподарській галузі працюють великі і середні агрохолдинги, міцні фермерські господарства. За останні десять років у селі багато що змінилося – сюди прийшли інноваційні технології. В полях і на фермах ручна праця використовується мінімально, майже всі роботи виконуються машинами, тому при наявності освіти можна стати керівником агрохолдингу чи великого фермерського господарства.

Стосовно роботи на своїй землі, фермер, за правильного ведення господарства, розвиває і розширює своє господарство, закуповує обладнання та техніку для збору врожаю, що полегшує роботу, і отримує додатковий прибуток.