Флорист

 

Загальне поняття

 

Час стирає з лиця землі держави, перетворює в пісок міста, але одне залишається незмінним - любов людства до прекрасного.

Квіти в усі часи приваблювали людей, що цінують красу природи. Хтось любить ніжні польові букети, хтось пишні букети, що складаються з квітів, цукерок, або прикрас. Хтось підбирає букет під сукню, під колір очей, під настрій. І у всьому цьому може допомогти флорист. Флорист - фахівець, який працює з рослинами (перш за все з квітами), займається складанням букетів, композицій, а також вирощуванням квіткових культур. Це представник творчої професії, який спеціалізується на декорі. Квітами він може оформити все що завгодно: келих, браслет, кімнату, офіс. Флористика стала справжнім мистецтвом, в якому творчим матеріалом виступають квіти.

Без представників цієї професії складно обійтися. Неможливо уявити, що в Японії перестануть створювати ікебани - там це мистецтво має багатовікову історію. А про те, що без флористів будуть робити наречені, іменинниці, ювіляри, і говорити не варто. Адже флорист і вибрані ним квіти допоможуть створити саме ту особливу атмосферу чарівності, яка і відрізняє свято від буденності.

 

Історія професії

 

Мистецтво прикрашати живими квітами, листям, гілками, плодами і іншим декоративним матеріалом святкові процесії, одяг, інтер’єри має багатовікову історію. Про це свідчать зразки прикладного та декоративного мистецтва, архітектури, живопису, поезії.

У Стародавньому Єгипті квіти широко застосовувалися для прикраси палаців, храмів, при відправленні культових обрядів. Гілками різних рослин прикрашали в давнину і статуї богів. Спочатку прикрасою служили тільки окремі квіти. Перед зображенням божества клали, наприклад, квіти лотоса. Цей звичай і досі зберігся в буддійських храмах. На великих святах жінки несли квіти в руках. Навіть у вазах, що прикрашали житла єгиптян, був не один отвір для букета, як тепер, а багато маленьких дірочок, куди вставляли окремі квіти.

Згодом їх стали об’єднувати у вінки, букети, гірлянди з мальви, шафрану, пелюстків лотоса.

Із стародавніх писань відомо, що носити вінки на голові і гірлянди на шиї було звичайною справою для греків. Робилися вінки в якості подарунків і прикрас, для особливих випадків. Тому що вінок був символом вірності і відданості, він був удостоєний честі спортсменів, поетів та інших героїв. Гірлянди і вінки носили на весіллях, для прикраси інтер’єрів та екстер’єрів будинків, статуй і могил.

Деякі рослини тисячоліттями чудово зберігалися. Коли англійський археолог X. Картер в 1929 р. знайшов гробницю Тутанхамона, то вченого найбільше вразили не численні дорогоцінні прикраси, а скромний вінок із квітів, покладений юною вдовою на груди чоловіка. Вінок так добре зберігся, що можна було навіть зрозуміти, які квіти в ньому були: волошка, плоди маку, чорний пасльон і плоди мандрагори – «яблука любові».

У Стародавніх Фівах при розкопках усипальні Рамзеса II, який жив у 1317 - 1251 рр. до н.е., знайдені гірлянди з листя персей (авокадо), що перемежовувалися з пелюстками блакитних німфей (латаття) і рожевого лотоса. В одному з папірусів фараона Рамзеса III (1200 - 1168 рр. до н.е.) згадується, що храму він подарував 19 130 032 букета.

Працювати флористом стало модним вже в Європі, так як набули популярності весільна флористика, доставка квітів додому і інші напрямки. З-під пера європейських флористів вийшли численні посібники з техніки складання букетів.

У середині XIX століття мова квітів була широко поширена серед закоханих. Вона допомагала їм без зайвих слів виражати свої почуття і емоції. Сьогодні ця таємна абетка, на жаль, майже забута. Але досвідчені й уважні флористи-консультанти обов’язково уточнять у покупця, з якого приводу він купує квіти, кому вони призначені, і дадуть кваліфіковану пораду.

Якщо ж говорити саме про професію, то в Україні спеціальність «флористика» з’явилася зовсім недавно, у 2009 році, але за ці роки вона вже встигла стати популярною.

 

Місце роботи

 

Флористи можуть працювати у квіткових салонах, магазинах, оранжереях, майстернях тощо.

Флористи - декоратори інтер’єрів нерідко працюють у весільних агентствах і дизайнерських студіях. Такі співробітники добирають потрібні рослини і прикрашають ними приміщення відповідно до побажань клієнтів.

Також флористи можуть займатися власною справою і працювати в режимі «фрілансу», працюючи на себе.

Для будь-якого дизайнера вкрай важливе його портфоліо, адже саме по ньому потенційний роботодавець визначає, чи підходить йому той чи інший кандидат. Тому навіть у процесі навчання свої кращі роботи варто фотографувати. Ці знімки згодом дуже допоможуть при працевлаштуванні. Хороша освіта за фахом, досвід і гідне портфоліо дозволять флористу зайняти високооплачувану посаду.

 

Характер роботи

 

Композиція з квітів - це завжди складна творча і технічна робота. У композиції потрібно висловити квітами якусь ідею або тему, відобразити подію. І одночасно зібрати і скріпити квіти в композиції так, як у природі вони практично ніколи не ростуть і не поєднуються одне з одним. Тільки тоді флористична композиція стане гарною і буде самостійною прикрасою.

Флорист повинен володіти знаннями про вирощування квітів та догляд за ними, адже часто йому доводиться займатися розведенням живих рослин. Але, все-таки, частіше флористи виконують свій основний обов’язок - збір букетів та квіткових композицій.

Причому в цій професії можуть використовуватися не тільки живі квіти, а й сухоцвіти, спеціальні прикраси, метелики, гриби і інші натуральні і штучні матеріали. Існує багато хитрощів в професії флориста - як зробити так, щоб квітка найкраще виглядала, які квіти підходять до тих чи інших випадків, поєднання композицій і т.п.

При цьому у зміст роботи флориста можуть входити і адміністративні функції - замовлення квітів у постачальників, контроль над виконанням замовлення, приймання і т.д.

Якщо детальніше, в обов’язки флориста входить:

- розробка та виготовлення графічних і колірних ескізів замовлень;

- підготовка і підбір необхідних матеріалів для оформлення замовлень (живі і неживі квіти, рослини, мох, камені та ін.);

- оформлення квітковим декором різних мистецьких проектів (виставок, презентацій, інтер’єрів приміщень і ін.).

Основна мета діяльності флориста - естетизація предметного оточення людини за допомогою природних рослинних матеріалів.

Флорист може працювати як самостійно, так і в колективі, який може складатися з декількох фахівців. Найчастіше представники даної професії працюють в приміщеннях. Це можуть бути квіткові галереї, салони і т.п. Робота відбувається переважно у русі, з використанням спеціальних інструментів. Як правило, це рухома діяльність, пов’язана з переміщеннями і спілкуванням з людьми.

В процесі роботи присутня підвищена моральна відповідальність; фізичні навантаження; наявність специфічних факторів і умов праці (рослинні аромати, запахи, підвищена освітленість). Часто флористам необхідно працювати в холодному приміщенні, адже квіти не переносять спеку; в процесі роботи у флориста постійно страждають руки від порізів і уколів рослин.

Побутує помилкова думка, що флористика - виключно жіноча спеціальність. Насправді ж це далеко не так: чоловіки працюють з квітами не менш охоче і домагаються в своїй справі нітрохи не менших успіхів, ніж представниці прекрасної статі.

 

Необхідні знання та освіта

 

Флорист - професія не тільки творчих, але і освічених людей, яким не обійтися без знань з агрономії і ботаніки.

Але спочатку необхідно визначитися, ким саме ви хочете стати: фіто- (аранжувальник, флорист-дизайнер) або ландшафтним дизайнером. У будь-якому випадку необхідно вивчити основи агрономії (грунтознавство, агрохімію), основи елементів і принципів дизайну та аранжування, правила складання букетів, характеристику стилів, навчитися вибирати рослинний матеріал, дізнатися, що таке зимовий сад і ікебана.

Професію флориста можна отримати в закладах середньої професійної освіти, коледжах або технікумах. Щоб стати висококваліфікованим професіоналом і бути більш затребуваним, є можливість продовжити освіту у ВНЗ за спеціальністю «Дизайнер-флорист». Також існує безліч флористичних шкіл, курсів для флористів – початківців, де навчать всім премудростям професії.

Щоб стати успішним флористом, потрібно знати будову рослин, різні сорти квітів, як доглядати за ними, продовжити їм життя, поєднувати рослини, правильно використовувати аксесуари. Знання різних комбінацій і стилістичних прийомів допоможуть вигідно оформити подарунок, виставку, прикрасити урочистості; зрозуміти, як створювати цікаві проекти для різних випадків і свят.

Плюс професії в тому, що опанувати її можна практично в будь-якому віці, якщо присутня творча складова і немає медичних обмежень. Головне - мати велике бажання вчитися і розвивати свої здібності.

 

Важливі якості та навички

 

Флорист, в першу чергу, відрізняється творчими здібностями. Це людина, у якої креативність і відмінне почуття смаку, є частиною його сутності. Адже, по суті, створити щось унікальне, що привертає загальну увагу може тільки той, хто мислить і діє не так, як всі. Таким людям, як правило, властива пристрасть до своєї справи, бажання творити не заради якихось матеріальних благ, а заради власного морального задоволення.

Флорист повинен володіти точним окоміром (лінійним, об’ємним), доброю зорово-руховою координацією, розвиненою просторовою уявою, доброю довгостроковою і оперативною пам’яттю, умінням розподіляти увагу і концентрувати її в умовах перешкод, а також толерантністю до численних контактів, мати високий рівень розвитку спостережливості, володіти навичками ділового спілкування і здатністю конструктивно сприймати критику на свою адресу.

Також флорист важливо володіти такими особистими якостями - схильність до творчої діяльності, постійний інтерес до нового; здатність легко відмовлятися від стереотипів, звичного способу мислення, шукати нові варіанти, нові шляхи вирішення задач; організованість; відповідальність, привітність, доброзичливість.

Флорист повинен володіти технікою складання композицій і художнім смаком, бути експериментатором, і з задоволенням відповідати на питання, стосовно догляду за різними видами квітів.

Спеціаліст в області фітодизайну повинен не тільки бути у курсі останніх тенденцій і новинок сезону, але і йти на крок попереду.

Широкий асортимент аксесуарів, що включають в себе буквально все: від штучних метеликів, жучків-комашок, які додадуть жвавість будь-якій композиції, до майстерно сплетених кошиків. І у всьому цьому треба не тільки розбиратися, але і вміти застосовувати.

Головне, флорист повинен мати почуття стилю і здатністю знаходити красиве у буденному.

 

 

Перспективи розвитку

 

Сьогодні хороший флорист без роботи не залишиться. Багато компаній, які, так чи інакше, пов’язані з декоруванням приміщень або підготовкою різного роду заходів, підшукують у свій штат активних і креативних флористів, які знають свою справу. Якщо основний заробіток складається з відсотків від вартості замовлень, то визначальним фактором стає працьовитість самого флориста.

Для будь-якого дизайнера вкрай важливе його портфоліо, адже саме по ньому потенційний роботодавець визначає, чи підходить йому той чи інший кандидат. Тому навіть в процесі навчання свої кращі роботи варто фотографувати. Ці знімки згодом дуже допоможуть при працевлаштуванні. Хороша освіта за фахом, досвід і гідне портфоліо дозволять флористу зайняти високооплачувану посаду.

Для флористів з великим досвідом і хорошими знаннями відкриваються можливості очолювати різні проекти.

Можливі шляхи розвитку флориста:

- флористи можуть спеціалізуватися в конкретних сферах своєї практики: на весільних букетах, оформленні приміщень, вирощуванні декоративних рослин, складанні ікебан і т.п. Подальше зростання за професією флориста пов’язане з отриманням додаткової освіти;

- освоєння суміжних спеціалізацій, таких як: квітникар, ландшафтний дизайнер, дизайнер, агроном і т.ін.;

- флорист може почати займатися власною справою, відкрити свій салон і т.ін. У разі даного напрямку кар’єрного росту рекомендується розвивати підприємницькі вміння, освоювати такі професії, як: менеджер, підприємець.