Грумер
Загальне поняття
Регулярний догляд за домашнім улюбленцем передбачає не лише його годування і вигулювання. Залежно від анатомічних і фізіологічних особливостей вихованці потребують спеціальних зачісок, чищення зубів і вух, підрізання кігтів, купання. Виконання ряду процедур вимагає наявності особливих навичок. Робота представника цієї професії полягає в тому, щоб надавати вихованцеві той догляд, який не здатні надати його господарі.
Грумером прийнято називати фахівця, який надає послуги з догляду за тваринами різних порід і створення їх привабливого образу. Він на професійному рівні доглядає за тваринами, проводячи різні гігієнічні та косметичні процедури. Більшість з процедур є обов'язковими, оскільки спрямовані на збереження здоров'я вихованця.
Робота грумера - це аналог професії стиліста для тваринного світу. Тут можна реалізувати свій творчий потенціал і втілити несподівані ідеї.
Мало хто розуміє, що це таке - робота грумера на практиці. Досвідчений представник професії здатний не тільки підкреслити привабливість вихованця, але і позбавити його від ряду незручностей, провести профілактику неприємних захворювань.
То ж давайте дізнаємося про неї більше.
Історія професії
Перші згадки про те, хто такий грумер і що він робить, припадають на стародавні часи. Археологи змогли знайти докази того, що кілька тисячоліть тому заможні люди вдавалися до послуг навчених фахівців, в обов'язки яких входив догляд за кіньми. Через певний час перелік тварин, які потребують особливого догляду, істотно збільшився.
Саме слово «грумінг», тобто «Процес догляду за шерстю і тілом тварини» походить від англійського groom (groomer) – «людина, що доглядає за конем, конюх». Відповідно до визначення, утворюється дієслово «to groom» - «доглядати за конем». Пізніше, це поняття поширилося і на процедуру догляду за іншими тваринами.
Перші грумінг-салони, оформлені документально, виникли за часів правління французького монарха Людовика XV, який проголосив карликового пуделя офіційною придворною породою.
У 18 столітті в Парижі кожна поважаюча себе родина, віддаючи данину моді, тримала у будинку пуделя, а по можливості - декількох. У зв'язку з великою кількістю собак була заснована посада собачого «куаффера» (перукаря).
Протягом багатьох століть догляд за тваринами був розкішшю, призначеною для аристократичних котів і дорогих мисливських собак.
Спочатку це були прості моделі, що нагадують образ лева, щоб додати видовищності процесу полювання. Потім же у моду входили більш вишукані зачіски, які були прості у догляді, наприклад, «модерн». Саме з Англії почалося зародження даної професії, пізніше вона поширилася і в інші країни.
До 90-х років в нашій країні увага до довгошерстих собак, з точки зору грумінгу, обмежувалася щоденним розчісуванням. Мили вихованця виключно перед стрижкою або в разі сильного забруднення. Весь догляд за собаками зводився, в основному, до купання в природних водоймах, річках і озерах - влітку, і до обтирання снігом - взимку.
До України грумінг, в сучасному розумінні, прийшов лише в 90-х роках XX століття.
Місце роботи
Місце роботи грумера залежить від рівня його кваліфікації, спеціалізації, наявності сертифіката, обсягу навичок, амбіцій. На старті професії більшість влаштовуються в салони краси або притулки для тварин. Далі кар'єра йде по одному з двох напрямків. Одні майстри швидко набирають клієнтську базу і запускають власний бізнес. Інші постійно підвищують рівень своєї кваліфікації, що дозволяє їм працювати на виставках, у ветеринарних клініках, готелях для тварин заможних людей.
Багато приватних грумерів працюють в умовах постійних роз'їздів. Для проведення основних маніпуляцій їм потрібен мінімальний набір інструментів, які легко перевозити з собою. Така послуга стрімко набирає популярність, дозволяє істотно економити на оренді приміщення для салону.
Характер роботи
Перелік обов'язків грумера варіюється в залежності від кваліфікації фахівця, і місця його роботи.
Як правило, грумер повинен вміти робити такі процедури для тварин:
- виконання стрижок з урахуванням особливостей конкретної породи, які включають не тільки гігієнічні, але і модельні, а іноді і креативні стрижки;
- купання з використанням косметичних засобів, проведення розслаблюючих процедур, які включають в себе миття, масаж, втирання крему. На сьогоднішній день найпоширенішими послугами для вихованців є: озонотерапія, обгортання, ароматерапія;
- догляд за ротовою порожниною, позбавлення від зубного каменю. За допомогою даної послуги вирішуються проблеми з неприємним запахом, естетичні особливості;
- обрізання кігтів (необхідно знати структуру розташування і зростання нігтьової пластини, щоб не завдати шкоди);
- чищення вух і очей з дотриманням техніки безпеки; видалення зовнішніх паразитів. Подібні процедури слід здійснювати раз на 7-10 днів;
- консультування клієнтів з усіх питань догляду за твариною;
- виконання декоративних послуг: тату, забарвлення шерсті, «пірсинг для тварин».
Залежно від рівня кваліфікації грумери спеціалізуються на конкретній породі тварин, але є і досвідчені універсали, послуги яких користуються величезним попитом. Щоб діяльність приносила хороший дохід, необхідно вдосконалювати свої навички. Грумер повинен постійно стежити за актуальними тенденціями, появою нових технологій і матеріалів.
Наприклад, грумінг тварин представлений такими напрямами:
- триммінг - ручна або машинна стрижка, після якої шерсть стає густою і однорідною;
- кліппервек - варіант дуже короткою машинної стрижки з рівномірним ростом шерсті по всьому тілу;
- флетвек - ще один варіант короткої машинної стрижки, але він має на увазі обробку тіла з урахуванням особливостей породи і різницею довжини шерсті на окремих ділянках;
- стріппінг - видалення старої шерсті з тіла вихованця за допомогою спеціального ножа, яке дозволяє зберегти природну структуру покриву;
- роллінг - варіант стріппінг, який має на увазі поступове видалення старої шерсті- актуально для виставкових тварин;
- гігієнічний грумінг - обробка окремих ділянок тіла вихованця з метою полегшення його життя і зниження ризику розвитку захворювань - видалення зайвого бруду навколо очей, з лап і вух;
- креативна стрижка - сучасні майстри здатні перетворити шерсть собаки на витвір мистецтва, використовуючи для цього такі підходи, як фарбування, плетіння, hair tattoo.
Крім цього, майстрові слід знати законодавчі акти, які захистять його в разі непередбачених ситуацій; знати всі технічні характеристики інструментів; вміти змішувати різні хімічні складові для отримання потрібного розчину; знати всі санітарні норми і дотримуватись їх у належному порядку робоче місце, зберігання і обробка інструментів і ін).
Грумер - це професія зі своїми перевагами: затребуваність; хороший заробіток; можливість займатися улюбленою справою; шанс відкрити власний грумінг-салон; відсутність вимог до наявності вищої освіти; часто гнучкий графік роботи.
Необхідні знання та освіта
Хоч грумінг і ветеринарія тісно пов'язані, вищу освіту для роботи з тваринами за цим напрямком мати необов'язково, хоча наявність знань в галузі ветеринарії необхідна.
Але перед початком роботи за професією потрібно закінчити спеціалізовані курси, на яких вас не лише навчать основам професії, а й розкажуть про всі важливі аспекти спілкування з тваринами. Ви навчитеся підбирати стрижки відповідно до особливостей даної породи, обрізанню кігтів і навіть принципам і методам стоматологічної допомоги.
Але це ще не все. Майбутній грумер повинен також знати основи психології тварин і загальні відомості про захворювання домашніх вихованців.
І звичайно ж, маса інформації є в Інтернеті. Тут є рекомендації, відеоролики по стрижці різних порід.
Важливі якості та навички
Грумер може бути універсальним або вузькопрофільним. У будь-якому випадку, у нього повинні бути присутніми базові знання по догляду над конкретним видом вихованця або окремою породою.
Грумер повинен знати види тварин і особливості конкретної породи; різновиди стрижок, і тонкощі їх виконання; основні види і правила проведення СПА-процедур для вихованців; техніку обрізання кігтів; ефективні методи усунення зовнішніх паразитів; способи обробки очей і вух вихованців. По завершенню процедур грумер консультує господарів з питань догляду за вихованцем в подальшому. Фахівцю не обійтися без знання технічних моментів щодо правильної організації робочого місця та правил техніки безпеки (інструмент грумера - це гострі ножиці, які можуть бути небезпечні в необережних руках).
Необхідні якості, якими повинен володіти грумер: любов до тварин, врівноваженість та терплячість, відповідальність; акуратність; відсутність алергії на шерсть і боязні тварин; точний окомір; уважність; стресостійкість; доброзичливість; комунікабельність; педантичність; ввічливість; швидкість реакції; бажання постійно вчитися та опановувати щось нове.
Перспективи розвитку
Однією з яскравих переваг професії грумер є її універсальність. У професію можна прийти в будь-якому віці навіть при відсутності освіти, і досягти успіхів. Чим більший досвід фахівця, тим більше у нього клієнтів і вище рівень майстерності. При бажанні, займатися улюбленою справою можна все життя, при цьому в професії постійно є чому вчитися.
Адже в сфері грумінгу потрібно постійно вдосконалюватися: брати участь у конкурсах, цікавитися семінарами, новинками косметики та інструментів. Зараз проводиться безліч грумерських заходів в Україні, Італії, Франції, Бельгії. Дружня атмосфера серед грумерів, обмін досвідом, поради, досягненнями - це надихає і заряджає енергією на нові успіхи.
Сьогодні все частіше грумери хочуть працювати самі на себе. Одні відкривають локальні точки, інші вважають за краще працювати в умовах виїзду до клієнта.
Будьте професійними, поважайте своїх клієнтів, любіть свою професію і вона відповість вам взаємністю…