Загальне поняття
Інженери - це свого роду винахідники. Представники в цій галузі полегшують життя і працю людей за допомогою складних механізмів і функціональних пристроїв. Складно знайти категорії виробництва, соціального та суспільного життя, в яких обійшлося без їх участі.
Адже інженер - це людина, яка створює, вдосконалює, ремонтує різноманітні технічні пристосування, обладнання, машини, установки, комунікації і т.д. Інженери несуть відповідальність за прикладні дослідження, конструкторську і технологічну діяльність.
Сьогодні популярність набирають нові інженерні спеціальності, пов'язані з робототехнікою, медициною, хімією і біологією.
Історія професії
Назва професії має давнє коріння. Слово інженер походить від латинського «ingenium», що означає «здатний винаходити».
Перші інженери займалися виключно побудовою та експлуатацією військових машин. Так відбувалося досить тривалий час, поки в 16 столітті не з'явились цивільні інженери, які будували мости. Так зародилася «громадянська» інженерія.
Перші інженери з’явилися завдяки Петру Першому, який відправляв талановитих молодих людей вчитися за кордон. У наш час інженерія включає в себе величезну кількість видів і напрямків, від простого інженера з охорони праці до «інженера людських душ», як скромно називають себе психологи.
Місце роботи
Інженери необхідні на кожному кроці, проте місце роботи визначає освіта. Інженер-електронік потрібен у виробничих компаніях, біотехнолог знайде роботу в дослідних інститутах, на фармацевтичних виробництвах, в лабораторіях. Також інженери затребувані в конструкторських бюро, великих і маленьких компаніях, які виробляють продукти харчування, техніку, предмети побуту, текстиль і т. д. Інженери працюють на авіаційних та машинобудівних підприємствах, в IT-агентствах, зайняті в сфері енергетики, металургії, військової справи, гірничодобувної промисловості та ін.
Характер роботи
Професію інженера можна розбити на дві основні групи: група конструкторів, яка займається винаходом і розробкою технології того чи іншого винаходу, і група технологів-економістів, в чиї обов'язки входить контроль виробництва, економічні та адміністративно-господарські роботи.
Зараз інженер - це високоосвічена людина, готова виконувати організаційну, а часом і творчу роботу.
Є багато різновидів інженерних професій, пов'язаних з тією або іншою сферою. Наприклад, інженери-нафтовики, буровики, гірники займаються видобутком корисних копалин. Біотехнологи міцно пов’язані з хімією і суміжними науками, вони використовують в роботі генну інженерію, тому можуть створювати, наприклад, сорти рослин, лікарські препарати з необхідними або покращеними властивостями. Інженери по 3D-друку здійснюють повний цикл технічного супроводу, спрямований на 3D-друк продуктів харчування, тканин, зубних протезів та багато іншого.
Існують інженери-технологи харчових виробництв, які розробляють нові рецептури, створюють і впроваджують виробничі лінії, контролюють якість сировини і готової продукції. Онтоінженери працюють зі штучним інтелектом, професія пов’язана з програмуванням.
В окрему групу варто віднести інженерів, які займаються конструюванням і впровадженням холодильного обладнання, систем кондиціонування повітря, інженерних мереж і комунікацій. Також є більш вузькі спеціалізації: інженер з охорони праці, інженер-будівельник і хімік-технолог, фахівець з сонячної енергетики. Останній відповідає за виробництво, монтаж та подальшу правильну роботу сонячних електростанцій.
Величезна кількість вузьких спеціалізацій, тому абітурієнт може вибрати ту, яка повністю відповідає його захопленням, смакам і навичкам.
Необхідні знання та освіта
Не так просто отримати освіту в цій галузі. Мало вступити до обраного вузу, треба ще й присвятити кілька років вивченню ряду складних дисциплін, як то математичний аналіз, креслення і численні вузькопрофільні предмети. З отриманням диплома і початком роботи на посаді інженера ці складнощі не закінчуються. Амбітний і відповідальний фахівець повинен постійно вдосконалювати свої навички, бути в курсі останніх технічних тенденцій і наукових досягнень.
Інженеру треба володіти величезним терпінням, щоб домогтися успіху в професії. Протягом перших років після закінчення вузу тільки найталановитіша і активна молодь отримує бажані посади в цікавій галузі. А основний частці випускників доводиться спочатку накопичувати досвід, працюючи за мінімальний оклад.
Хороший спеціаліст вийде з молодої людини, яка з ранніх років захоплюється технікою, моделюванням і конструюванням виробів. Додатковим плюсом стане посилене вивчення в школі таких дисциплін, як фізика і математика. Шанси на перспективну кар'єру підвищуються у хлопців, які відвідували гуртки техніків, факультативи з вивчення біологічних, хімічних і фізичних процесів.
Вибираючи між різними профільними вузами, рекомендується спочатку визначитися з інтересами і подальшими цілями. Майбутні робототехніки присвячують основний час освоєнню принципів роботи штучного інтелекту. У авіаторів на першому місці фізика, правила конструювання апаратів і авіоніка. Біотехнологи зубрять біологію та хімію. Незалежно від категорії навчання, багато часу відводиться математичним татехнічним дисциплінам.
Особливо активні молоді люди вже в студентські роки знаходять місця для стажування, підробляють лаборантами або техніками на своїх же кафедрах. До моменту отримання диплома вони вже володіють практичним досвідом і їм не страшні вимоги роботодавців.
Важливі якості та навички
Професія інженера вимагає наявності профільних знань. Вагомими є схильність до занять технікою, поглиблений аналіз і математичний склад розуму. Це є важливою умовою успішної роботи. Обсяг професійних знань визначає спеціалізація. Щоб працювати інженером, необхідно отримати вищу освіту в ВНЗ, середнього або середньо-спеціального недостатньо.
Запорукою професіоналізму в цій галузі є: просторова уява, технічне мислення, спостережливість і, звичайно ж, здібності. Праця інженера включає і великий творчий потенціал. Це, перш за все, прояв самостійності, здатність приймати грамотні, виважені і обдумані рішення.
Професія інженера - це покликання. Задовольнити всі перераховані вимоги здатна та особистість яка готова годинами виконувати складні математичні обчислення і шукати рішення поставленого завдання. Вона готова регулярно відвідувати профільні форуми і курси, щоб підвищувати свої кваліфікаційні показники і здобувати нові вміння.
Перспективи розвитку
За останні 10 років специфіка роботи в сфері інженерної справи кардинальним чином змінилася. Тепер це затребувана професія, яка приносить своїм представникам не тільки моральне задоволення, але і фінансове благополуччя. З кожним роком, галузь розвивається все активніше, з'являються нові напрямки і групи спеціалізації. Кожна з них має потребу в молодих і захоплених справою кадрах.
Розмір заробітної плати залежить від спеціалізації, найбільший оклад отримують фахівці, зайняті в сфері IT-технологій, біомедичної інженерії, нанотехнологій. В цілому рівень оплати праці в сфері інженерної справи досить високий, на нього впливають фактичне місце роботи, рівень роботодавця і область діяльності.
Інженери, які працюють за фахом, регулярно підвищують кваліфікацію: III, I, I категорії. Вони можуть отримати місце головного інженера та інші керівні посади.