Відповідно до статті 43 Конституції України кожна людина має право на працю, тобто, можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно обирає, або на яку вільно погоджується.

У П’ятихатській районній філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості (Філії) відбувся інформаційний семінар для незайнятого населення «Легальні трудові відносини – складова сильної держави».

Провідний юрисконсульт Філії Вадим Капінус акцентував увагу на тому, що на сьогодні не поодинокі випадки, коли роботодавці не укладають, а наймані працівники не наполягають на укладенні трудових відносин. Тому все частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення. Причому треба зазначити, що від цього страждає насамперед особа, яка погоджується на таку працю.

«Легальна трудова діяльність - це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин призводить до відсутності трудового та страхового стажів, а також позбавляє цих працівників наступних важливих речей: захисту від незаконного звільнення; отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця; гарантованої виплати заробітної плати два рази на місяць; права на щорічну основну відпустку та цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним трудовим законодавством», - зазначив В.М. Капінус.

У свою чергу, начальник Бюро правової допомоги Тетяна Федан наголосила на тому, що якщо працівник не уклав трудового договору, а лише усно домовився з роботодавцем, то в разі порушення його прав на трудові гарантії, довести свої права навіть у судовому порядку буде дуже важко.

«Роботодавці в свою чергу також повинні бути зацікавлені в оформлені трудових відносин, адже трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов'язку іншої. Використання «тіньової» зайнятості призводить до позбавлення роботодавця права вимагати виконання роботи належним чином», - сказала фахівець.

Оскільки не оформлення належним чином трудових відносин з найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, то діючим законодавством передбачено адміністративну відповідальність за такі дії роботодавця.

Сьогодні кожен працівник сам мусить вирішувати, що є найголовнішим – жити одним днем, чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати соціальні гарантії.