Загальне поняття
Професія лікаря – найгуманніша, адже вона покликана стояти на сторожі людського життя, що є найціннішим на світі.
Лікар – це спеціаліст, який лікує людей і попереджає появу різних захворювань, керуючись спеціальними знаннями і вміннями. Основне завдання лікаря – надати медичну допомогу хворому, визначивши справжню причину захворювання, покращити і зберегти здоров'я людини. Головна особливість професії – не «нашкодити пацієнту».
Кажуть, що лікар – це посередник між людиною і Богом. Дійсно, у багатьох ситуаціях лікар є останньою рятівною інстанцією для хворого.
Коротка історія
Ще в первісних громадах кожен її житель вмів зупинити кров, накласти шви, запобігти зараженню, були навіть спроби лікування зубів. Лікувалися вони з допомогою трав і інших корисних рослин. Пізніше з'явилися знахарі та шамани. Ці люди були дуже спостережливі і знали секрети лікування і цілющі властивості рослин.
Відомий лікар середньовіччя Ібн Сіна (Авіценна), вилікуваши еміра Бухари, попросив, як винагороду за лікування, пропуск у придворну бібліотеку.
Сьогодні в арсеналі лікарів сучасне діагностичне обладнання, яке дозволяє визначити правильний діагноз і перемогти хворобу.
Важливі якості та навички
Не кожна людина може бути лікарем. Це відноситься в першу чергу до людей, яким властиві: страх при вигляді крові, гидливість і жорсткість, песимістичний настрій, невпевненість у собі, безвідповідальність.
З точки зору медицини лікарями не можуть бути люди, які:
- погано чують або бачать;
- мають інфекційні захворювання хронічного характеру;
- володіють слабким вестибулярним апаратом;
- мають нервово-психічні захворювання;
- з дефектами мови.
Наприклад, для хірургів властива наявність тонких і довгих пальців. Так буде легше проводити операції. Ортопедам потрібна сила. Адже виправляти суглоби та хребці – завдання не з легких.
Якщо узагальнити, лікар повинен вміти: проводити диференційований аналіз, виокремлювати головне, нестандартно мислити, бути спостережливими, уміти вчитися, бути стресостійким, регулювати втомлюваність, не допускати депресії, уміти співпереживати, розуміти емоційний стан пацієнта; контролювати професійні ситуації, брати відповідальність за їх вирішення.
Якщо помилки продавця або кравця можна виправити, то неправильно поставлений діагноз, рука хірурга, що здригнулася, навіть проста байдужість до хворого може обірвати чиєсь життя. Проте, яке це щастя, яка велика місія першим дізнатися про народження нового життя. Або сказати матері: «Операція пройшла успішно, ваш син буде жити».
Характер роботи
Всі ми незалежно від професії та посади — пацієнти лікувальних установ. Коли людина народжується, допомагає їй з’явитися на світ лікар-акушер. Він перший, хто візьме новонародженого на руки. Інший лікар зробить грудному малюкові необхідні щеплення, які надалі оберігатимуть життя дитини від серйозних хвороб і епідемій. Далі доля дитини залежатиме від умінь і навичок педіатра. Якщо малюк захворіє, лікар завжди допоможе. Людина дорослішає, і стежити за її здоров’ям починає терапевт. Якщо захворювання серйозне та вимагає хірургічного втручання — на допомогу прийде хірург. Є безліч лікарів-фахівців: ЛОР піклується про органи дихальної системи, ендокринолог — про щитоподібну залозу, офтальмолог — про зір, гастроентеролог про шлунок, дерматолог — про шкіру, травматолог допоможе в разі випадково отриманої травми.
Необхідні знання та освіта
Для того, щоб працювати лікарем потрібно багато сил вкласти в освіту. Шість довгих років буде потрібно освоювати анатомію та інші складові медицини, два роки доведеться присвятити ординатурі, де Ви освоїте спеціалізацію, якій Ви хочете присвятити себе. Потім приходить час практики, де досвідчені лікарі допоможуть Вам відшліфувати свої знання і поділяться багатим досвідом.
Кожен лікар повинен добре розбиратися в будові людського організму, а вузькоспеціалізовані лікарі зобов'язані досконало розбиратися в питаннях, якими вони займаються. Вузькоспеціалізованому лікарю необхідно знати все про органи, якими він займається і про ті, які знаходяться поруч. Лікарю потрібно мати прекрасні знання про основні ліки: для чого потрібні, як застосовувати, їх протипоказання. Потрібно бути в курсі величезної кількості новинок.
Професія лікаря — це унікальна професія, представник якої повинен мати постійний потяг до самовдосконалення, величезний практичний досвід, знання специфіки своєї діяльності, здібності до лікарської праці, знання перспектив розвитку медичної галузі.
Місце роботи
Працювати лікарем можна в державних лікарнях, або в приватних клініках.
Такі фахівці потрібні в:
- пунктах «Швидкої допомоги»;
- травмпунктах;
- оздоровчих закладах;
- стоматологічних, косметологічних клініках;
- пологових будинках.
Перспективи розвитку
При успішній роботі Вам можуть запропонувати посаду завідуючого відділенням. Вершиною кар'єри є посада головного лікаря.