«Що найбільше мені подобається робити?» Професорка бізнес-школи Колумбійського університету, психолог Шина Айенгар не рекомендує розпочинати роботу над вибором майбутньої професії саме з цього питання. Вона впевнена, що тут складно надати однозначну відповідь - подібне питання передбачає безліч відповідей. Натомість, в ході роботи над власним бестселером «Мистецтво вибору», під час проведення досліджень, Айенгар виокремила три питання, над якими варто попрацювати, намагаючись визначити свій професійний шлях. При цьому неважливо, шукаєте ви роботу вперше в житті чи маєте намір побудувати кар'єру в новій для себе сфері.

Отже, на думку Айенгар, для вибору професії  важливо задати собі три ключових питання:

1. Що я можу робити краще за інших?

2. Які проблеми (завдання) мені хотілося б вирішувати?

3. Як мені хотілося б виглядати в очах інших людей?

 

Що я можу робити краще за інших?

Питання «Що я можу робити краще за інших?» на відміну від питання «Що мені подобається робити?», спонукає розібратися у власних схильностях в сенсі здібностей, а не бажань. Очевидно, що шансів домогтися успіху більше в тій справі, яка краще виходить.

Як і інтересів, здібностей у однієї людини може бути декілька, в тому числі різнопланових. Зорієнтуватися, яку (або які) з них вибрати, допоможуть інші два питання.

 

Які проблеми (завдання) мені хотілося б вирішувати?

Будь-яка робота (мабуть, крім чисто творчої) спрямована на вирішення будь-яких завдань або проблем. Це питання просте тільки на перший погляд. Насправді не всі можуть з упевненістю сказати яким сенсом вони планують наповнити весь свій робочий час. Тож як бути, якщо ви не можете з ходу розібратися в своїх цінностях та інтересах?

За думкою Шини Айенгар, можна спробувати «намацати» свій шлях, розмірковуючи від часткового до загального. Наприклад, ви любите планувати для своїх друзів поїздки і організовувати екскурсії, щоб спробувати різні світові кухні. Що за цим стоїть? Можливо, вам подобається допомагати людям краще розуміти інші національні культури за межами їх власної. Знаючи це, можна розглянути різні варіанти підходящої діяльності: від найбільш очевидної - роботи в туристичній сфері - до менш очевидних (наприклад, вивчення іноземних мов).

 

Як мені хотілося б виглядати в очах інших людей?

Професія - не просто спосіб заробітку, а й певний образ, який складається про людину у інших людей. Айенгар вважає, що можна спробувати знайти себе через те враження, яке нам хотілося б справити на інших людей. Для цього необхідно подумати про п'ять якостей, якими хотілося б прославитися: наприклад, розумний, дбайливий, чуйний, надійний, самовідданий. Головне - відповідати чесно: в дійсності не всі хочуть здобути славу доброчесної людини, дехто просто хоче бути модним, творчим або навіть «крутим». Потім необхідно подумати, яка діяльність може зв'язати між собою визначені якості. Наприклад, якщо ви хочете, щоб люди вважали вас корисною та турботливою людиною, такою, що заслуговує на довіру, подумайте про роботу в галузі допомоги.

 

Цінність відповідей на всі три питання не в тому, що вони виведуть вас на одну конкретну професію, а в тому, що вони звузять ваш вибір. Ви отримаєте уявлення про ті види діяльності, які вам найліпше підходять. У міру того як будуть з'являтися нові варіанти розвитку вашої кар'єри, ви зможете щоразу оцінювати, підходять вони вам чи ні, пам'ятаючи відповіді на ці ключові питання.