Ринок праці не стоїть на місці. Сьогодні ми хочемо розповісти про найбільш популярні професії, які стали найбільш затребуваними у січні-квітні 2020 року на ринку праці Дніпропетровського регіону. У більшості вільні робочі місця, що пропонувались роботодавцями, зосереджено у містах Дніпро, Кам’янське, Кривий Ріг, Нікополь та Павлоград (понад 68,6%)Високий попит на продавців, операторів котельні, кухарів, швачок, кондукторів громадського транспорту, вчителів, вихователів, касирів, провізорів та кур’єрів. Розкажемо про них детальніше.

Для робітників

Продавець

Професія «продавець» - одна з найбільш поширених і затребуваних професій у світі та ідеальна робота для тих, хто любить спілкуватися з іншими. Вона вимагає відмінних комунікативних навичок та вважається гарним варіантом для старту кар’єри.

Основна задача продавця - продаж товарів та консультування покупців. Продавець знає про товар, який він продає, усе. Уміє спілкуватися з покупцями, рекламувати свій товар, бути уважним при розрахунках і при одержанні товару від постачальника. Стежить за своєчасним поповненням запасів товарів, термінами їхньої реалізації, оформлює вітрини. Підготовка продавця і його наступна діяльність мають специфіку відповідно до товару, якій він продає: продавець промислових, продовольчих і змішаних товарів.

Для успішної роботи продавцю необхідна стійкість уваги, гарні довгострокова й оперативна пам’ять, математичні здібності, окомір, точне просторове сприйняття величини і форми предмета, чітка дикція. Він повинен бути емоційно стійким, спостережливим, товариським, чесним.

Зарплата продавця напряму залежить від графіка, досвіду та типу продукції, яку він продає. В більшості компаній заведено виплачувати продавцям ставку та процент від прибутку.

Завдяки стрімкому розвитку підприємництва постійно відкриваються нові магазини, тож хороший продавець без роботи не залишиться. Посередник між виробниками товарів і населенням, продавець, це людина, яка несе людям настрій, нові почуття, задоволення.

Древня китайська приказка говорить: «Якщо ви не посміхаєтеся, то не починайте торгівлю».

Професія продавця є чи не найзатребуванішою в Україні.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій продавця – 233 одиниці. Заробітна плата становить 5000 -10200 грн.

 

Оператор котельні

Сьогодні практично кожна бюджетна установа споживає послуги теплопостачання централізовано згідно з укладеними договорами з комунальними службами. Водночас деякі установи мають власну котельню, для обслуговування якої залучаються спеціальні працівники - оператори котельні.

Оператор котельні забезпечує безпечну і безаварійну експлуатацію обладнання котельні, в тому числі парових та водогрійних котлів, що працюють на газоподібному і рідкому паливі, трубопроводів котельні, обладнання водопідготовки, допоміжного обладнання. Проводить пуск і зупинку котлів, стежить за їх справністю під час роботи, спостерігає з контрольно-вимірювальних приладів за рівнем води в котлах, тиском та температурою пари, води і відхідних газів. Регулює горіння палива. Веде змінну документацію. Чистить арматуру та прилади котла. Бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.

У роботі оператора котельні важливі таки професійні якості:

- хороша зорово-моторна пам'ять;

- стійка увага;

- емоційна стійкість;

- відповідальність;

- оперативне мислення;

- вміння точно і швидко діяти в позаштатних ситуаціях.

До роботи оператора котельні допускаються особи, які пройшли навчання та мають посвідчення на право обслуговування котлів, приладів безпеки, контрольно-вимірювальних приладів, хімводоочищення, пристроїв живлення та іншого допоміжного устаткування. Професійно-практична підготовка може здійснюватися у навчальних майстернях, лабораторіях, навчально-виробничих дільницях безпосередньо на робочих місцях підприємств. Професійну підготовку за професією Оператор котельні  здійснює Дніпропетровський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Перспективи щодо працевлаштування після оволодіння професією у операторів котельні вагомі та стабільні на підприємства паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства та інші виробничі підприємства, для забезпечення роботи яких необхідна подача пари та гарячої води.

Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій оператор котельні – 532 одиниці. Заробітна плата становить 5000 - 10570 грн.

 

Кухар

Кухар - фахівець з приготування їжі на професійному рівні.

Основна мета праці кухаря – приготування їжі, згідно до рецепту, з дотриманням технології приготування, красивим зовнішнім виглядом та хорошими смаковими якостями. Сучасний кухар повинен не тільки знати технологію приготування і оформлення виробів, але також і систему стандартизації і сертифікації продукції, основні види контролю виробництва і якості готової продукції, а також умови зберігання, транспортування і упаковки виробів, правила охорони праці, санітарії і гігієни, основ дезинфекції, дератизації і дезінсекції.

У кухарів 8-годинний робочий день в одну чи дві зміни (залежно від розпорядку роботи закладу). У приватних кафе чи ресторанах режим та темп роботи кухар встановлює сам, виходячи з потреб і можливостей.

Заробітна плата кухаря досить сильно диференційована. На рівень її впливає, перш за все, досвід роботи кандидата, рівень його кваліфікації, розряд. Рівень зарплати залежить від місця роботи. Наприклад, зарплата шкільного кухаря значно відрізняється від оплати праці кухарів ресторану.

Професію можна отримати в професійно-технічних училищах, безпосередньо на виробництві, а також у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Професія кухаря завжди була і буде затребуваною. Кухарі потрібні практично скрізь: від закладів громадського харчування (їдальні, кафе, ресторани, готелі) до інших громадських закладів (школи, середньо-спеціальні і вищі навчальні заклади та інші).

Поєднуючи чотири основних смаки (солодкий, кислий, солоний, гіркий), використовуючи широку гаму запахів та ароматів кухар володіє таємницею дії ароматично-смакових компонентів їжі на емоційну сферу нашої психіки. Можливо саме ця творча сторона праці кухаря і привертає таку велику кількість бажаючих її опанувати.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій кухар – 67 одиниць. Заробітна плата становить 5000 -10000 грн.

 

Швачка

Швачка це майстриня з виробництва виробів побутового і технічного призначення з тканин, шкіри і інших матеріалів. Здійснює пошиття виробів вручну або на різноманітних універсальних машинках (ґудзикових, петельних, вишивальних, оверлоці тощо). В процесі роботи ліквідовує обрив ниток, міняє шпулі, регулює натягнення ниток і частоту строчки, перевіряє якість крою, відповідність фурнітури кольору і призначенню виробу. У праці поєднуються порівняно прості операції, що тарифікуються по першому і другому розряду (вивертання деталі, видалення нитки тимчасових строчок, вирізання деталей та інше) і складніші операції, виконання яких вимагає четвертого і п'ятого розряду (вточка рукава, з'єднання коміра з горловиною та ін.). Швачка може виконувати весь об'єм роботи (швачка індивідуального пошиття в ательє) або одну з операцій (швачка-моторист у великосерійному виробництві). Працює в один-двох змінному режимі, індивідуально або у складі бригади, у вільному (швачка в ательє) або заданому темпі (на конвеєрі). На конвеєрі робота характеризується монотонністю.

Робота швачки кваліфікується як фізична праця середнього рівня важкості. Працюють за цим фахом переважно жінки. Розвинений окомір, чітка координація рук і гострий зір - невід'ємні якості швачки.

Під час роботи швачки найбільш завантажені її зоровий, дотиковий та руховий аналізатори, тому ця професія не рекомендується особам, які мають: захворювання опорно – рухового апарату, розлад зору (косоокість, дальтонізм, пониження гостроти зору), серцево – судинні захворювання.

Професію можна отримати в професійно-технічних училищах, безпосередньо на виробництві, а також у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Важливою перевагою даної професії також є велика затребуваність її представниць. На сьогоднішній день професійні швачки потрібні як на підприємствах швейної, трикотажної, хутряної, текстильно-галантерейної, валяльно-повстяної і такелажної промисловості, так і в приватних ательє, в магазинах, що торгують тканинами або загальноосвітніх установах.

Не варто забувати і про те, що швачка може з легкістю не тільки знайти роботу за фахом, а й організувати власний бізнес з пошиття, наприклад, одягу.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій швачка – 33 одиниці. Заробітна плата становить 5000 -15000 грн.

 

Кондуктор громадського транспорту

Праця кондуктора дуже важка, особливо влітку в години пік. Попри це, професія кондуктора «живуча», а ще це своєрідний соціальний барометр.

За часи існування ця професія то зникала, то знову поверталась на ринок праці. В 60-ті роки кондукторів в громадському транспорті не було. Пасажири купували квитки на зупинках у кіосках, а в салонах були компостери. Кондуктори повернулися у часи незалежності.

Кондуктор - особа, яка збирає плату за проїзд у трамваї, тролейбусі, та видає разовий квиток або здійснює продаж абонементних талонів пасажирові, перевіряє наявність документів на право проїзду.

Робота кондуктора соціально важка, адже необхідно знаходити спільну мову з пасажирами та постійно пересуватися салоном транспорту під час його руху.

Для того, щоб працювати кондуктором потрібна гарна пам'ять і уважність. Запам'ятати всіх пасажирів, які ввійшли до вагону, займають місця і просуваються по салону, - непросто. Також необхідними якостями для роботи кондуктором є: тактовність, доброзичливість, відповідальність, стресостійкість.

Зарплата кондуктора, зазвичай, складається з гарантованого окладу та премії, яка залежить від виручки. Робота змінна з гнучким графіком роботи. Тривалість зміни в середньому - від семи до дванадцяти годин.

Останнім часом знову прогнозують зникнення кондукторів у комунальному громадському транспорті - перейти на автоматику. Але впровадження електронного квитка розглядають в довгостроковій перспективі, тому найближчим часом кондуктори можуть бути спокійні.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій кондуктор громадського транспорту – 52 одиниці. Заробітна плата становить 5000 -8890 грн.

 

Для службовців

Вчитель

Вчитель – це одна з найбільш шанованих, відповідальних та почесних професій у світі. Разом з тим, ця професія на сучасному ринку праці цінується досить високо та користується неабияким попитом.

Робота вчителя – передавати знання і навики учням у школі. Вчитель керується в своїй роботі затвердженою міністерством програмою навчання і предметними програмами. Навчання ґрунтується на методиках, складених в інтересах оптимального розвитку.

Робочий день учителя порівняно насичений, а уроки – це лише одна із складових частин його роботи. Підготовка до уроків займає 1/3 об’єму уроків. Тому вчителеві, як і учням доводиться готуватися до уроків. Він підбирає для кожної теми наочні посібники (географічні карти, учбові фільми, спеціальні матеріали тощо) і прагне зробити кожен урок змістовним.

Вчителю необхідно тримати в полі зору багатьох учнів, тому спостережливість, розподілення уваги є професійно важливими якостями вчителя. Педагогічна діяльність вимагає від людини і певних вольових якостей: витримки, терпіння, послідовності, наполегливості, самовладання. Вчитель повинен вміти висловлювати свої думки грамотно, ясно, просто, зрозуміло для дітей.

Для роботи вчителем необхідна спеціальна педагогічна освіта. У вчителів є можливість вдосконалюватися на семінарах і курсах підвищення кваліфікації.

Більшість фахівців, які отримали педагогічну освіту, працюють у середній загальноосвітній школі вчителями початкових класів та викладачами окремих дисциплін.

На розмір зарплати в державних школах впливають кількість годин, тобто уроків, які вчитель проводить, а також його розряд або кваліфікаційна категорія, наявність додаткового навантаження (класне керівництво, методична робота тощо.). У деяких категоріях шкіл або класів існують надбавки до зарплати.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій вчителя – 117 одиниць. Заробітна плата становить 5000 -10000 грн.

 

Вихователь

Немає межі, коли людина може завершити свою освіту, але є чітко визначений період, коли освіту потрібно розпочати - це дошкільний вік.

Основною фігурою у виховній системі дошкільного навчального закладу є вихователь. Це посадова особа, яка займається вихованням дітей в навчально-виховному закладі. Проте вихователь не просто "наглядає" за малюками, а планує та проводить заняття, ігри, прогулянки та розваги відповідно до віку дітей. Створює умови в групі для успішної реалізації освітньо-виховної програми, готує свята та розважальні заняття. Веде роботу з батьками з питань виховання дітей у сім'ї, залучає їх до активної співпраці, погоджує заплановані профілактичні щеплення дітей. Крім того, керує роботою помічника вихователя.

Професія вихователя належить до творчих видів діяльності, оскільки професійна діяльність будь-якого педагога спрямовується на виховання унікальної, неповторної особистості. Насамперед, вихователь - це людина, яка любить, розуміє і поважає особистість дитини, сприймає її такою, якою вона є. Педагогу дошкільного закладу необхідно мати велике бажання стати першим провідником дітей у доросле життя, вміти залагоджувати конфлікти, знайти підхід до кожного малюка, надати першу допомогу і приголубити.

На посаду вихователя призначаються особи, які мають середню професійну або вищу освіту в галузі педагогіки, дошкільного виховання, психології чи соціології, бажано з досвідом роботи, зі знанням дитячої психології, методик розвитку дітей дошкільного віку.

Заробітна плата вихователя залежить від тарифної ставки, рівня кваліфікації та стажу роботи. Якщо вихователь дитячого садка працює у недержавних структурах, там діють договірні умови оплати, що обумовлюються контрактом.

Бути хорошим вихователем - це дар, так само як і дар бути хорошою людиною. І цей дар потрібно розвивати.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій вихователя – 124 одиниці. Заробітна плата становить 5000 -8000 грн.

 

Касири

Професія касир торговельного залу – одна із найпоширеніших, адже більшість торговельних підприємств не обходяться без них. Це працівник підприємства, що безпосередньо виконує касові операції та здійснює роботу по ефективному обслуговуванню покупців у сферах роздрібної та оптової торгівлі в неспеціалізованих та спеціалізованих магазинах.

Касир торговельного залу здійснює розрахунки за допомогою сучасних технічних засобів. Це пристрої для рахування і сортування грошей, детектори валют, зчитувачі штрих-кодів, касові апарати тощо.

Крім обслуговування і консультування клієнтів, касир повинен акуратно працювати з касою, підтримувати порядок робочого місця, вести касову документацію. Специфіка роботи касира полягає у відповідальному і доброзичливому обслуговуванні покупців та умінні акуратно і уважно працювати з грошима. Від якості роботи касира торговельного залу залежить довіра і пошана покупців до обраного магазину.

Професійно важливі якості: організованість, уважність, емоційна стійкість, відповідальність, енергійність та висока працездатність.

Професію касира торговельного залу можна отримати у професійних навчальних закладах різної форми власності. Необхідною умовою для опанування цією професією є загальна середня освіта.

Що стосується фінансового питання, то зарплата залежить в першу чергу від регіону, специфіки установи і політики підприємства відносно рівня заробітної плати для співробітників.

Роботу касира торговельного залу виконують як чоловіки, так і жінки, в основному молодь. Розширення та модернізація закладів торгівлі, веде до покращання умов та оплати праці, потреба у фахівцях цієї професії, безумовно, буде зростати.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій касира торговельного залу – 59 одиниць. Заробітна плата становить 5000 - 9000 грн.

 

Провізор

Професія провізор - це вища сходинка для фармацевта. Такий працівник має вищу профільну освіту і кваліфікацію, рівень якої прирівнює його до лікарських посад. Представники професії займають керівні посади в аптеках, стають технологами та аналітиками на виробничих процесах. Вони можуть вести теоретичну або практичну наукову роботу.

Провізор в галузі фармації забезпечує населення та лікувально-профілактичні заклади лікарськими засобами та іншими товарами медичного призначення, виготовляє та контролює якість лікарських засобів та напівфабрикатів. Веде облік господарських операцій та звітність. Проводить інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей. Дотримується принципів медичної деонтології. Керує роботою середнього фармацевтичного персоналу.

Провізор щоденно працює з людьми, які потребують поради й допомоги, тому необхідні якості, які забезпечують успіх в кар’єрі: хороша пам'ять і увага, акуратність, відповідальність, зосередженість, терпіння, посидючість, високий самоконтроль, доброзичливість.

Отримати освіту провізора можна в таких навчальних закладах: Харківський національний медичний університет, Національний медичний університет ім. Богомольця в Києві та Одеський національний медичний університет.

Для вдосконалення професійного рівня провізор одержує післядипломну освіту з подальшою атестацією за такими спеціальностями: аналітично-контрольна фармація, загальна фармація, клінічна фармація, організація та управління фармацією. Для провізорів, які працюють у наукових установах і вищих навчальних закладах та захистили дисертації, затверджено наукові ступені кандидата й доктора фармацевтичних наук.

Дана робота є затребуваною і актуальною – всі люди хворіють і відвідують аптеки.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій провізор – 24 одиниці. Заробітна плата становить 5000 -10500 грн.

 

Без спеціальної підготовки

Кур’єр

Робота кур’єра - працівника, який доставляє за вказаними адресах документи, кореспонденцію, різноманітну продукцію – дуже популярна.

Окрім доставки документів, листів, рукописів, тощо, інколи в обов'язки кур'єра входить оформлення нескладної документації (накладних, ордерів тощо), купівля канцелярського приладдя, інші дрібні доручення. Кур'єрові недостатньо просто привезти замовлення і віддати його в руки адресатові, отримати підпис і поїхати далі, йому необхідно грамотно заповнити документи, прийняти гроші, а інколи і користуватись портативним касовим апаратом.

Залежно від можливостей та потреб підприємства кур’єр здійснює доставку: пішки, громадським транспортом, на авто чи мототранспорті (особистому чи від підприємства).

Не дивлячись на те, що робота здається нескладною, не так-то просто по 6-8 годин в день, в години пік або, наприклад, влітку в спеку мотатися по всьому місту на громадському транспорті. Серед кур’єрів є жарт: що доставка водночас робота і спортивне заняття, на зразок спортивної ходи із орієнтуванням на місцевості. І насправді, кур'єрові потрібно вміти швидко знайти фірму замовника, де б вона не перебувала в центрі міста або на самій його околиці.

Спеціальна освіта цим працівникам зазвичай не потрібна. Досить отримати інструкції з правил доставки. Більшість компаній самостійно проводять з кур'єрами спеціальне внутрішньо-виробниче навчання з техніки спілкування з клієнтами, специфіки роботи з тими або іншими категоріями вантажів, посилок.

Особливих вимог при прийомі на роботу немає. Потрібно мати приємну зовнішність, бути пунктуальною, відповідальною і стресостійкою людиною. Не завадить хороша фізична форма, адже інколи доводиться доставляти достатньо важкі замовлення. Протипокази можуть бути підвищена втомлюваність, порушення опорно-рухового апарату.

Влаштуватися на дану роботу нескладно, зараз кур'єри потрібні практично в будь-яких фірмах і компаніях. У зв'язку з високою плинністю кадрів вакантні місця завжди наявні. Зарплата може бути або відрядною (частіше), або постійною, незалежно від доставлених документів або замовлень.

Послуги доставки користуються все більшим попитом. Через це і професія кур’єра стає популярнішою з кожним днем. Тож поки в Україні не розвинутий сервіс доставки дронами - кур’єрам завжди знайдеться робота.

В Дніпропетровській обласній службі зайнятості станом на 2 листопада 2020 року кількість вакансій кур’єра – 74 одиниці. Заробітна плата становить 5000 - 12000 грн.