Загальне поняття
Тракторист - кваліфікований робітник, який здійснює управління різними видами тракторів. Це співробітник сільськогосподарського, гірничодобувного, будівельного або іншого підприємства, який керує трактором при виконанні різного виду робіт за допомогою додаткового обладнання (причепа, ковша, бульдозерного ножа, сівалки тощо) і виробляє його експлуатаційне обслуговування.
Коротка історія
Перший трактор працював на паровому двигуні і був виготовлений в Великобританії ще в середині XIX століття. Тоді ж з'явилися і перші трактористи. Більш досконалу модель з двигуном внутрішнього згоряння побудували вже американці в кінці XIX століття і використовувалися вони тільки в сільському господарстві.
Причиною створення такої техніки, перш за все, було ефективне полегшення важкої роботи селян. Таким чином, перший трактор був основним сільськогосподарським знаряддям праці.
З часом трактори довели свою ефективність і стали використовуватися в багатьох сферах людської діяльності (промисловості, будівництві). Для них було розроблено безліч стаціонарних і навісних спеціалізованих інструментів.
Місце роботи
Сотні фермерських господарств, великих холдингів та колективів мають у користуванні тисячі гектарів землі. А для того, щоб земля давала бажані прибутки, компаніям необхідні кваліфіковані трактористи. Також роботу на тракторі працівник зможе знайти в залузі промисловості та будівництва.
Характер роботи
Робоче місце тракториста - трактор. У тракторі втілилась споконвічна мрія хлібороба - знайти собі надійного помічника у нелегкій селянській праці. Трактор не просто виконує якусь одну роботу. Поєднуючись з іншими сільськогосподарськими машинами і знаряддями, він щоразу перетворюється: з плугом він орач, з причепом - транспортний засіб, з комбайном - збиральна машина. Трактор сіє, вносить добрива, жне, викачує воду, прокладає траншеї, корчує дерева, обслуговує ферми. Крім цього, він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Усе, що вирощено у полі, повинно бути зібрано в короткий термін, і тракторист - найактивніший учасник цього процесу. Тракторист вміє керувати різними видами тракторів, стежить за їх технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки. Під час роботи спостерігає за показаннями приладів, стежить за станом машини. У період посівної та збиральної кампаній у тракториста ненормований робочий день.
До числа позитивних аспектів професії тракториста можна віднести затребуваність в різних сферах і відносно непогану заробітну плату. До мінусів даної професії можна додати високий рівень відповідальності, сезонність роботи, якщо мова йде про сільське господарство, зниження заробітку взимку, важка фізична праця.
Необхідні знання та освіта
Сучасний трактор — машина дуже складна, в її конструкції поєднані досягнення багатьох наук — теплотехніки, гідравліки, механіки, електроніки, конструювання, технології машинобудування, а також наук, пов’язаних з експлуатацією тракторів. Трактористу необхідні знання з фізики, біології, геометрії, теорії машин і механізмів, металознавства, агротехніки тощо. Тракторист повинен знати правила експлуатації і технічного обслуговування тракторів, комбайнів, всіх типів сільськогосподарських машин, правила техніки безпеки і дорожнього руху.
Ці знання можна отримати в технікумах, коледжах, професійно-технічних начальних закладах. За бажанням, фахівець може підвищувати свою кваліфікацію в подальшому.
Сучасний тракторист з відповідною освітою володіє знаннями та навиками багатьох сільськогосподарських професій: водія, саме тракториста, механіка, знає будову і правила експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин, систему технічного обслуговування машинно-тракторного парку, ознаки основних несправностей і способи їх усунення. Він має необхідні знання прогресивної технології механізованих робіт з вирощування сільськогосподарських культур.
Важливі якості та навички
Тракторист повинен вміти орати, сіяти, збирати, транспортувати врожай, весь час спостерігаючи за показаннями приладів і станом машини. Трактористу необхідні фізична сила і витривалість, достатня гострота слуху, хороший об'ємний окомір, точна сенсомоторна реакція, стійкий інтерес до роботи з технікою, технічна спостережливість і кмітливість. Трактористу необхідні наполегливість і рішучість в оволодінні новою технікою і передовими методами праці, швидкість обробки інформації і впевненість під час роботи на підвищених швидкостях. Неабияке значення має організованість, здатність до монотонної роботи. Труднощі в оволодінні професією і майбутній діяльності легше долаються при збереженні самовладання і стійкому інтересі до обраного фаху.
Тракторист повинен раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці, дотримуватися норм технологічного процесу, не допускати браку у роботі, знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт, використовувати, за необхідністю, засоби попередження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо).
Перспективи розвитку
Можливість працевлаштування за фахом тракториста цілком реальна. Професія висококваліфікованого тракториста є гарантією працевлаштування, адже потреба в цих робітниках постійна, особливо у сільській місцевості. Знання та навички, отримані за час роботи, дають змогу вправному трактористу за короткий час навчитись ремонтувати та обслуговувати різноманітні машини й механізми.
Багато роботодавців, особливо для управління сучасними тракторами, беруть співробітників, у яких є досвід роботи і хороша характеристика.
Розмір заробітку тракториста залежить від його кваліфікації, а також визначається формою власності та спеціалізацією господарства, де він працює.
Якщо тракторист хоче побудувати успішну кар'єру, то йому вкрай важливо розвивати soft skills (м'які навички). Фокусування на завданнях, швидкість реакції, уважність до дрібниць і хороша пам'ять вкрай важливі для того, щоб вас помітили і поставили на керівну посаду.