Юрист

Загальне поняття

Уявити собі сучасне життя без величезної армії юристів просто неможливо. Саме вони допомагають нам розібратися в тонкощах правових процедур. Юристи стоять на захисті прав і свобод громадян та працюють за принципом: «Знати право, служити праву, захищати право».

Слово «юрист» грецького походження, в літературній українській мові існує слово «правник», а в розмовній мові – «правовик», «законник».

Юрист - це професіонал, який має фундаментальні та спеціальні правові знання, глибоко переконаний у винятковому призначенні права і законності для суспільства, кваліфіковано користується юридичним інструментарієм при розв’язанні юридичних проблем в ім’я захисту прав і законних інтересів громадян.

«Юрист» – це не єдина професія, а дуже широке поняття, яке характеризує всіх фахівців, що мають відповідну освіту і працюють у юридичній сфері. Суддя, адвокат, прокурор, слідчий, нотаріус, юрисконсульт, трудовий і податковий інспектор - все це юристи, що спеціалізуються в певній галузі права.

Коротка історія

Професія юриста по праву вважається однією з найдревніших і найшановніших. Без сумніву можна сказати, що історія права - історія втілення людського досвіду. Принципи, які сьогодні лежать в основі права будь-якої демократичної країни, знаходили своє віддзеркалення навіть у старогрецькій міфології: богині закону – Евномія і помсти – Немезіс вершили суд над тими, хто посмів робити замах на засади громадського порядку.

А в сучасному розумінні юридичні фахівці, що служили Феміді (богині правосуддя), «берегли» і тлумачили закони, з’явилися у Стародавньому Римі. Ще відтоді значення професії юриста лише зростало.

Місце роботи

В першу чергу, юристи потрібні правоохоронній системі, в різних юридичних інстанціях. Однак можливості для юристів сьогодні переходять і на інші «середовища». Знайти цікаву роботу вони можуть в різноманітних сферах діяльності: в структурах органів центральної та місцевої влади, в охороні прав споживачів, авторських прав, захисту ринку від конкуренції, будівельному бізнесі, в ріелторській сфері т.д. І справа навіть не в простому зростанні кількості робочих місць, а в тому, що перелік посад, загалом роботи, для якої потрібні знання юриста, стає дедалі ширшим. Значна кількість юристів сьогодні займаються політикою, науковою або ж викладацькою діяльністю.

Характер роботи

• консультації для людей чи компаній щодо їхніх прав та обов’язків;

• допомога зі створення стратегії бізнесу в рамках закону;

• підготовка різного роду договорів та документів;

• оформлення та нотаріальне засвідчення документів (лише на посаді нотаріуса);

• захист прав клієнтів у кримінальних та цивільних справах у суді (лише у статусі адвоката);

• стеження за дотриманням законів, проведення розслідування та збирання доказів (як слідчий і прокурор);

• у статусі судді тлумачити і застосовувати закон до конкретної ситуації, ухвалюючи зважене і законне рішення.

Будь-хто з юридичних фахівців має право займатися викладацькою й науковою діяльністю, передаючи свої знання майбутньому поколінню юристів. До речі, вчені не тільки пишуть дисертації, але і беруть участь у творенні законів (юристи, які представляють апарат Президента України, народних депутатів, Кабінету Міністрів України чи Національного банку України).

Необхідні знання та освіта

Підготовка майбутнього юриста передбачає в собі вивчення таких дисциплін, як історія, філософія, логіка і географія. Особливо важливу роль у підготовці відіграє історія. Саме знання історії дозволяє аргументовано вигравати справи і вирішувати різні складні питання. Логіка ж допомагає розвити логічне мислення, яке також потрібне, щоб підготуватися до процессу.

Діяльність юриста потребує знання громадянського, підприємницького, комерційного, адміністративного, трудового, фінансового законодавства. А також – навички основ адміністрування, ведення правової документації з використання сучасних інформаційних технологій, етики ділового спілкування, організації праці та управління. Слід чітко розуміти, що працювати юрист може лише за наявності диплому про вищу професійну освіту за необхідною спеціальністю.

Важливі якості та навички

• відповідальність – це, мабуть, головна якість усіх юристів, без якої в цій професії робити нічого;

• принциповість – робота юриста передбачає принципове відстоювання своєї позиції (позиції свого клієнта, свого підприємства);

• стресостійкість – у своїй роботі юристи постійно наражаються на стреси, тому вони повинні вміти правильно їх сприймати;

• уважність до дрібниць – юристи мають бути грамотними та уважними, адже кожна деталь може бути визначальною;

• посидючість, терпіння, витримка – робота юриста пов’язана з необхідністю працювати з великим обсягом інформації та постійно вивчати зміни в законодавстві, а справи, які він веде, можуть тягнутися місяцями і навіть роками, і поспіх, як правило, може лише зашкодити успіху справи;

• холодний розум – юрист у своїй роботі не повинен піддаватися впливу емоцій – так його праця відразу сильно втратить ефективність, усе повинно будуватися тільки за розрахунком і по букві закону.

• уміння вести переговори – юрист повинен бути досвідченим дипломатом, часто навіть психологом, щоб уміти переконувати опонентів стати на потрібний йому бік у певному питанні.

• моральні якості – робота юриста не повинна суперечити основам моральності, адже його робота – допомагати, а не шкодити людям.

Перспективи розвитку.

На сьогодні в Україні професійні юристи мають попит практично в кожній сфері діяльності людей та бізнесу: освіті, медицині, виробництві, продажах, банківському секторі, аграрній сфері, будівництві та в багатьох інших.

Найближчими роками буде зростати попит саме на досвідчених юристів із вузькою спеціалізацією. При цьому сучасний юрист повинен бути не просто фахівцем у певній сфері юриспруденції, а ще й професіоналом, який знається на бізнесі клієнта. Більшість завдань, які ставлять перед юристами, лежать на перетині права та інших сфер.

Сьогодні, як ніколи раніше, на юридичну сферу впливає технологічний прогрес. Комп’ютерні програми, бази даних та боти значно полегшують роботу юристів. Подібні технології розвиваються з кожним днем і вже можуть становити конкуренцію юристам-початківцям. Тому в найближчі десятиліття зростатиме попит на юристів із навичками програмування та знаннями технологій.

Можливість кар’єрного росту юриста залежить від того, чи зможе він проявити високий рівень професійної компетенції, ширину юридичних знань, здібності консультувати з практично любих правових питань, а також дотримуватись корпоративних стандартів. Більше того – заслужити повагу та професійне визнання колег.

Можна з упевненістю стверджувати, що по-справжньому розумний, висококваліфікований юрист – це бажаний працівник, радник і порадник у будь-якій галузі професійної діяльності.